wirtualny spacer
AktualnePlanowane
Archiwum
XXIII Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego
A A A


Sala Siedmiofilarowa, Zamek Średni
4 czerwca – 31 sierpnia 2011

Odwiedź stronę internetową Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego

Zapraszamy na relację z wernisażu Biennale na TVMalbork

Do pobrania:

Protokół z posiedzenia jury (pdf)
Lista artystów zakwalifikowanych do udziału w wystawie (pdf)

 

W sobotę 4 czerwca br. w Sali Siedmiofilarowej na Zamku Średnim w Malborku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej XXIII Międzynarodowego Biennale Ekslibrisu Współczesnego. Poprzedziła je ceremonia wręczenia medali honorowych i nagród laureatom tegorocznego konkursu w jednym z najokazalszych wnętrz zamkowych – Letnim Refektarzu Pałacu Wielkich Mistrzów. Wśród licznie zgromadzonych gości byli m.in. artyści graficy, kolekcjonerzy ekslibrisów, bibliofile z kraju i z zagranicy oraz wadze miasta Malborka

Kilkoro laureatów osobiście odebrało najwyższe wyróżnienia, a wśród nich Pani Malou Oi Yee Hung z Chin, której przyjazd był dla nas miłą niespodzianką.

Podsumowując tegoroczne zmagania konkursowe można śmiało powiedzieć, że po raz kolejny malborska wystawa pretenduje do miana reprezentatywnego pokazu dzieł światowego ekslibrisu, dokumentującego najciekawsze zjawiska artystyczne, jakie dokonały się w tej dziedzinie sztuki w okresie minionych dwóch lat.

Wystawie głównej towarzyszy autorska prezentacja grafik uznanego na świecie miedziorytnika Wojciecha Łuczaka.
Obie ekspozycje można oglądać do 31 sierpnia br.
 

Spośród 1451 prac nadesłanych przez 307 artystów z 44 krajów wybrano 460 prac do wystawy, której otwarcie nastąpi w sobotę 4 czerwca br. w Sali Siedmiofilarowej na Zamku Średnim.

 

A oto nagrodzeni:

I Nagroda w wysokości 5.000 PLN

Konstantin KALYNOVYCH (Ukraina)

 

II Nagroda w wysokości 3.000 PLN

Jiři BRÁZDA (Czechy)

 

III Nagroda w wysokosci 2.000 PLN

Josef WERNER (Niemcy)

 

Równorzędne wyróżnienia XXIII Biennale
w postaci Medali Honorowych z Dyplomami

Jiři BRÁZDA (Czechy), Plamenko CEGNIČ (Chorwacja), Sławomir GRABOWY (Polska), Miroslav HLINKA (Czechy),
Malou Oi Yee HUNG (Chiny), Koji IKUTA (Japonia), Juri JAKOVENKO (Białoruś), Konstatnin KALYNOVYCH (Ukraina), Pietro-Paolo TARASCO (Włochy), Josef WERNER (Niemcy), Vladimir ZUJEV (Rosja)

 

Nagroda Prezesa Związku Polskich Artystów Plastyków
za najlepszy zestaw prac

Vladimir ZUJEV (Rosja)

 

Nagroda Dyrektora Muzeum Zamkowego w Malborku
za najlepszy ekslibris zwiazany z jubileuszem 50-lecia Muzeum Zamkowego

Orest KRYVORUCHKO (Ukraina)

 

Nagroda Burmistrza Miasta Malborka za najlepszy zestaw prac

Hanna GŁOWACKA (Polska)

 

Nagroda Towarzystwa Bibliofilów Polskich w Warszawie
za najlepszy zestaw prac

Zbigniew JÓŹWIK (Polska)

 

Medal Pamiątkowy im. Janusza Mikołaja Szymańskiego
ufundowany przez Barbarę Klein-Szymańską

Zbigniew JANECZEK (Polska)

 

Nagroda Złotego Rylca im. Henryka Feilhauera

Wojciech ŁUCZAK (Polska)

 

Równorzędne wyróżnienia im. Henryka Feilhauera

Karel BENEŠ (Czechy), Elena DAVICINO (Argentyna), Yukiko HAYASHI (Japonia)