PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a polityką

Wydarzenia / Awaria na placu budowy na Przedzamczu

Awaria na placu budowy na Przedzamczu

W dniu 9 maja w godzinach popołudniowych osunął się szczyt zlokalizowany pomiędzy budynkami ciągu gospodarczego. Osuwający się szczyt uszkodził fragment wschodniej ściany budynku oraz jedną z części sklepienia piwnicy znajdującej się w północnej części zabudowy. Usytuowany w piwnicy piec nie został uszkodzony.


Tego samego dnia Muzeum Zamkowe w Malborku poinformowało o sytuacji na budowie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Malborku i Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ze względów bezpieczeństwa prace natychmiast zostały wstrzymane.
W dniu 11 maja zebrała się komisja oceniająca przyczyny katastrofy, pod przewodnictwem Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i z udziałem konserwatora wojewódzkiego. Komisja ustaliła, że do zdarzenia doszło w trakcie prac związanych z wykonywaniem ściany żelbetowej, przylegającej do szczytu. Nie stwierdzono błędu w trakcie wykonywania robót ani błędu projektowego.


Obecnie trwa zdejmowanie gruzu ze sklepienia piwnicy i ustawianie zabezpieczeń ściany wschodniej. Prace prowadzone są w uzgodnieniu z organami nadzoru. Jednocześnie przygotowywany jest projekt zamienny, który będzie podstawą do wydania decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków.
 

NS