PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąEdukacja muzealna onlineRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet

Wydarzenia / Cenny dar dla kolekcji bursztynu

We wrześniu Muzeum Zamkowe wzbogaciło się o zabytkowe kolie z bursztynu. Nowe nabytki zostały przekazane przez darczyńcę z Niemiec, po tym jak w zeszłym roku, będąc na Zamku, zachwycił się on zarówno urokiem średniowiecznej warowni, jak i wystawą „Bursztynowe konteksty”. Za pośrednictwem naszego przewodnika – Krzysztofa Rybaka, który go wówczas oprowadzał, skontaktował się z opiekunką kolekcji bursztynu – dr Anną Sobecką. W kolejnych miesiącach ustalono szczegóły przekazania zabytków, aż w końcu w obecności Dyrektora Rafała Mańkusa, we wrześniu 2013 roku nastąpiło przekazanie dwóch cennych darów.

Doskonale zachowane kolie wykonane z prezroczystego bursztynu i tradycyjnie fasetowane, z przepięknymi zapinkami, w tym jedną datowaną, są śladem tradycji XIX wiecznej Dolnej Saksonii.
  

korona


Kolie te są znakomitymi przykładami tradycyjnych niemieckich ozbób kobiecych. Stanowiły one element tradycyjnego stroju ludowego w rejonie Landkreis Schaumburg. W tym regionie mówi się o kilku typach tradycyjnych ubiorów i ozdób. Jednym z nich jest Buckeburger Tracht, zwany również Westernen Tracht popularny na tamtych terenach od II poł XVIII w.

Zgodnie z tradycją pierwsze bursztynowe paciorki dziewczyna dostawała z okazji konfirmacji. Kolejne „Bernsteinkrallen” były najczęściej darem narzeczonego. Na bogato zdobionych, często srebrnych zapinkach kolii dodawano inicjały właścicielki. Jako biżuteria paradna korale te były wkładane na szczególne okazje. Były też symbolem statusu majątkowego.
 

bransoletka

                                        fot. B.L. Okońscy

Przekazane do Muzeum Zamkowego kolie bursztynowe z ozdobnymi zapinkami charakteryzuje wysoka wartość artystyczna. Jeszcze w tym roku, po wykonaniu niezbędnych prac badawczych nowe nabytki zostaną zaprezentowane na wystawie „Bursztynowe konteksty”. Zapraszamy więc do odwiedzania malborskiej ekspozycji bursztynu i całego Zamku!
 

NS