PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a polityką60-lecie BiennaleSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuStraty wojenne

Wydarzenia / Goście z Litwy na zamku w Malborku

Goście z Litwy na zamku w MalborkuGoście z Litwy na zamku w MalborkuGoście z Litwy na zamku w Malborku

Wiceminister Kultury Jarosław Sellin oraz zastępca ministra kultury Republiki Litewskiej Romas Jarockis współprzewodniczyli obradom dziewiątego posiedzenia Polsko-Litewskiej Grupy Ekspertów ds. Zachowania Dziedzictwa Kulturowego, które odbywały się w Gdańsku.

W trakcie spotkania w Gdańsku strony dokonywały oceny i podsumowania współpracy bilateralnej w sferze ochrony „wspólnego dziedzictwa kulturowego”. Omówione zostały zrealizowane w ostatnich latach przedsięwzięcia z zakresu dokumentacji, ochrony i udostępniania kolekcji muzealnych, zasobów archiwalnych i zbiorów bibliotecznych oraz projekty konserwatorskie. Polscy i litewscy eksperci określali priorytetowe kierunki dalszej współpracy w tej dziedzinie.

 

W czwartek goście litewscy odwiedzili Zamek w Malborku. Do zamku w przyjechali przy okazji ponieważ nie wyobrażali sobie by nas nie odwiedzić będąc tak blisko – mówi Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego. Malborku przebywali kilka godzin i podkreślali, że to miejsce przyciąga jak magnes i zawsze tu chętnie wracają chociażby na chwilę.

NS