PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennalePodcast Posłuchaj MuzeumEdukacja muzealna onlineStraty wojenne

Wydarzenia / Gwiazdy orderowe - wystawa na zamku w Kwidzynie

Gwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w KwidzynieGwiazdy orderowe - wystawa na zamku w Kwidzynie

Niecodzienna wystawa zagościła w murach zamku w Kwidzynie, gdzie od 27 lipca można oglądać ponad 100 gwiazd orderowych, pochodzących z kilkudziesięciu państw świata, a wypożyczonych z Muzeum Historycznego na zamku w Trokach na Litwie. Prezentowane eksponaty to świetne udokumentowanie historii ostatnich 250 lat, bowiem ordery to ważne świadectwo dziejów. Oglądając je możemy prześledzić w tle procesy historyczne o doniosłym znaczeniu: wojny i ich konsekwencje, powstawanie nowych państw i upadek starych imperiów. Ordery to także odzwierciedlenie pewnych idei i ideologii. Wszystko to znajdziemy w Kwidzynie.

 

Średniowieczne zamki w Malborku, Kwidzynie i Trokach są miejscami, w których opowieść o historii – we wszystkich jej aspektach – wydaje się niezwykle uzasadniona. Tym razem proponujemy Państwu wystawę wysokich odznaczeń z całego świata – najważniejszych znaków honorowych nadawanych osobom szczególnie zasłużonym w jakiejś dziedzinie. Ekspozycja zorganizowana wspólnie z naszymi litewskimi przyjaciółmi wpisuje się w cykl przedsięwzięć związanych z uczczeniem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i Litwę – powiedział dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku Mariusz Mierzwiński w czasie uroczystego otwarcia wystawy w Kwidzynie.

 

Z kolei Virgilijus Poviliūnas, dyrektor Muzeum w Trokach, zaznaczył, że to kolejne wspólne przedsięwzięcie zaprzyjaźnionych muzeów z Litwy i Polski. Jest to efekt trwającej już ćwierć wieku współpracy Trok, Malborka i Kwidzyna, a każde kolejne wspólne działanie przybliża nie tylko instytucje, ale też i ludzi.

 

Janusz Cygański, kierownik muzeum w Kwidzynie, przedstawił historię powstania odznaczeń orderowych, mówiąc o ich średniowiecznej genezie, rozwoju poprzez wieki i dzisiejszym znaczeniu. Ordery i wyrażona na nich treść to ważny element budowy tożsamości ludzi zamieszkujących dane państwa.

 

Ceremonię otwarcia wystawy uswietnił koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu SKUTI ANSAMBLE pod kierunkiem Marcina Skotnickiego.

 

Termin wystawy i katalog

Wystawę można oglądać do połowy grudnia 2017 r. Towarzyszy jej pięknie wydany polsko-litewski katalog, który jest do nabycia w Muzeum w Kwidzynie i w Muzeum Zamkowym w Malborku.

 

Organizatorzy wystawy

Wystawa została zorganizowana przez Janusza Cygańskiego (Muzeum Zamkowe w Malborku, oddział w Kwidzynie) oraz przez Virgilijusa Poviliūnasa i Irenę Senuleine, z Muzeum w Trokach.

 

NS