PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022   Konferencja „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”   Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet 60-lecie BiennalePodcast Posłuchaj MuzeumRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / KOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMP

KOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMPKOLEJNA WAŻNA NAGRODA ZA ODBUDOWĘ KOŚCIOŁA NMP

 

 

W poniedziałek 6 listopada w Instytucie Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Politechniki Krakowskiej odbył się cykl imprez związanych z Muzeum Zamkowym w Malborku.

Na wstępie odbyła się uroczystość wręczenia dyrektorowi Muzeum Malborskiego Mariuszowi Mierzwińskiemu Nagrody im. ks. Profesora Janusza Stanisława Pasierba

 

CONSERVATOR ECCLESIAE

 

za przeprowadzenie konserwacji kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Malborku. 

Nagroda jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków przyznawanym za wybitne dokonania w dziedzinie ochrony oraz konserwacji architektury i sztuki sakralnej, a przyznaje ją każdego roku jednej osobie specjalna Kapituła powoływana przez Zarząd Główny Stowarzyszenia spośród:

- Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków;

- Komisji Episkopatu d/s Sztuki Kościelnej;

- Generalnego Konserwatora Zabytków;

- Polskiego Komitetu Narodowego ICOMOS;

- Stowarzyszenia Historyków Sztuki;

- Towarzystwa Opieki nad Zabytkami;

Nagrodę dyrektorowi Mierzwińskiemu wręczył Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków -  Prof. dr hab. inż. arch. Andrzej Kadłuczka i członek Zarządu mgr inż. arch. Maria Sarnik-Konieczna. Laudację na cześć Laureata wygłosił Sekretarz Generalny Stowarzyszenia mgr Jacek Rulewicz. Uroczystość zaszczyciło wiele ważnych postaci z dziedziny architektury i konserwacji zabytków.

Gratulujemy!

 

Następnie odbyła się mini-konferencja naukowa wprowadzająca w tematykę odbudowy kościoła malborskiego i figury Madonny z Dzieciątkiem, podczas której wygłoszono referaty:

Bernard Jesionowski - Odbudowa kościoła w l. 1800-1939 (pod nieobecność autora referat zaprezentował Łukasz Rzepczyński z Oddziału Muzeum w Kwidzynie).

Mariusz Mierzwiński - Najważniejsze przedsięwzięcia odbudowy Zamku Malborskiego po 1945 r.,

Mirosław Jonakowski - Odbudowa kościoła NMP w l. 2014-2016. Założenia i realizacja.

 

Po konferencji w Instytucie Architektury odbyło się otwarcie wystawy planszowej prezentującej odbudowę kościoła malborskiego i figury mozaikowej Madonny. Ekspozycję przygotowało Muzeum w Malborku. Symboliczną wstęgę otwarcia wystawy przecięli dyrektor Mariusz Mierzwiński i prorektor Politechniki Krakowskiej d/s nauki  - prof. dr hab. inż. Tadeusz Tatara.

 

(Zdjęcia: Łukasz Rzepczyński)

 

 

NS