PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Malbork między sacrum a politykąKonferencja spotkania malborskie

Wydarzenia / KOLEJNE POSIEDZENIE ZARZĄDU STOWARZYSZENIA ZAMKÓW NADBAŁTYCKICH

KOLEJNE POSIEDZENIE ZARZĄDU   STOWARZYSZENIA ZAMKÓW NADBAŁTYCKICHKOLEJNE POSIEDZENIE ZARZĄDU   STOWARZYSZENIA ZAMKÓW NADBAŁTYCKICHKOLEJNE POSIEDZENIE ZARZĄDU   STOWARZYSZENIA ZAMKÓW NADBAŁTYCKICH

W środę 8. lutego 2017 r. w duńskim zamku Sonderborg odbyło się doroczne posiedzenie Zarządu Stowarzyszenia Zamków i Muzeów Nadbałtyckichhttp://www.visitcastles.eu/. Muzeum Zamkowe w Malborku reprezentowali – dyrektor Mariusz Mierzwiński (wiceprezydent Stowarzyszenia) i kustosz Marek Stokowski.

Członkowie Zarządu podsumowali działalność Stowarzyszenia w roku 2016 i przedstawili plan działań na lata 2017 – 2018. Ważnym elementem owych działań ma być majowa konferencja w fińskim Turku, której wiodącym tematem będzie kwestia szkoleń dla pracowników pierwszego kontaktu ze zwiedzającymi muzea. Zarząd uznał za konieczne zmodyfikowanie i wznowienie przewodnika po zamkach nadbałtyckich (jego pierwsze wydanie zniknęło już ze sklepów muzealnych w naszym regionie) oraz przygotowanie materiałów drukowanych i elektronicznych informujących o misji i celach Stowarzyszenia. Tekst przedstawiający aktualne cele i misję organizacji przygotowany został w Muzeum Zamkowym w Malborku i uzyskał pełną akceptację Zarządu.

Spotkanie zakończyło się wspólnym zwiedzaniem zamku Sonderborg – obiektu szczególnie związanego z historią Polski. Przypomnijmy, że słowa naszego hymnu narodowego: „(…) dla ojczyzny ratowania wrócim się przez morze” odnoszą się do dramatycznego epizodu wojennego z grudnia 1658 roku, kiedy to wojska hetmana Czarnieckiego przebyły (częściowo wpław!) cieśninę Als, a następnie odbiły z rąk Szwedów Sonderborg, posadowiony na bałtyckiej wyspie.

https://www.facebook.com/visitcastles.eu/

NS