PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Edukacja muzealna onlineMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuKonferencja spotkania malborskie

Wydarzenia / Konferencja Bibliotekarz w muzeum. Praca, współpraca, wyzwanie - relacja

Konferencja Bibliotekarz w muzeum. Praca, współpraca, wyzwanie - relacjaKonferencja Bibliotekarz w muzeum. Praca, współpraca, wyzwanie - relacjaKonferencja Bibliotekarz w muzeum. Praca, współpraca, wyzwanie - relacjaKonferencja Bibliotekarz w muzeum. Praca, współpraca, wyzwanie - relacjaKonferencja Bibliotekarz w muzeum. Praca, współpraca, wyzwanie - relacjaKonferencja Bibliotekarz w muzeum. Praca, współpraca, wyzwanie - relacjaKonferencja Bibliotekarz w muzeum. Praca, współpraca, wyzwanie - relacjaKonferencja Bibliotekarz w muzeum. Praca, współpraca, wyzwanie - relacja

25 września b.r. w Muzeum Zamkowym w Malborku odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych pt. Bibliotekarz w muzeum. Praca, współpraca, wyzwanie. Była ona kontynuacją działań zapoczątkowanych w Muzeum Warszawy zmierzających do zwrócenia uwagi na tę mało znaną grupę zawodową oraz na problemy z jakimi na co dzień borykają się biblioteki muzealne. To również odpowiedź na potrzeby środowiska bibliotekarzy i pracowników bibliotek muzealnych, którzy pragną rozmawiać, wymieniać się swymi doświadczeniami oraz zaakcentować swój istotny wkład w funkcjonowanie macierzystej instytucji.

 

Konferencja w Malborku skupiona była wokół roli bibliotekarza w muzeum, jego kompetencji oraz zadań przed nim stojących. Spotkanie odbyło się w trybie stacjonarnym. Pomimo trudności i obostrzeń związanych z pandemią w konferencji wzięło udział 36 bibliotekarzy i pracowników bibliotek muzealnych z 20 krajowych instytucji.

 

Oficjalnego otwarcia dokonał Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda, stwierdzając, iż biblioteka jest jednym z filarów funkcjonowania muzeum, podkreślając w ten sposób jej niezwykłą rolę na tle działalności całej instytucji.

 

Program obejmował siedem referatów dotyczących różnych aspektów związanych z pracą bibliotekarza muzealnego, począwszy od specyfiki zawodu i regulacji prawnych z nim związanych, na codziennej pracy i kompetencjach osób zatrudnionych w tych bibliotekach kończąc. Paleta umiejętności zawodowych oraz predyspozycji personalnych i interpersonalnych jest ogromna. Oprócz realizacji podstawowych zadań, praca biblioteki muzealnej podporządkowana jest misji macierzystej instytucji. Zauważono dysonans w funkcjonowaniu bibliotek muzealnych, chociażby w kwestiach dotyczących zatrudnienia, czy braku klarownej ścieżki awansu zawodowego. W toku dyskusji pojawiła się konkluzja, iż bibliotekarze muzealni potrzebują wsparcia swej działalności w wielu aspektach, które wydają się być palące dla środowiska. W związku z tym wysunięto propozycję utworzenia w swym gronie struktur, na wzór istniejących stowarzyszeń i sekcji, które w sposób planowy dbałyby o interes i pozycję bibliotek muzealnych w Polsce.

W trakcie konferencji zapewniono czas na prezentację wszystkich uczestników (oraz bibliotek), a także na dyskusję, która okazała się niezwykle potrzebna, biorąc pod uwagę ogromne zaangażowanie bibliotekarzy.

Uczestnikom konferencji serdecznie dziękujemy za aktywny udział w wydarzeniu.

 

Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal sbp.pl

 

(oprac. Aleksandra Siuciak)

 

Fot. Iwona Orszulak / Bartłomiej Butryn

NS