PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Muzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"60-lecie BiennaleKonferencja spotkania malborskie

Wydarzenia / MUZEUM MALBORSKIE PRZEJĘŁO ZAMEK SZTUMSKI

MUZEUM MALBORSKIE PRZEJĘŁO ZAMEK SZTUMSKIMUZEUM MALBORSKIE PRZEJĘŁO ZAMEK SZTUMSKI

Po trwających rok negocjacjach Muzeum Zamkowe w Malborku oficjalnie przejęło w imieniu Skarbu Państwa zamek w Sztumie celem utworzenia w nim swojego oddziału. Rada Miasta Sztum podjęła decyzję o przekazaniu Malborkowi darowizny w postaci wzgórza zamkowego. Akt notarialny w tej sprawie dnia 24 listopada br. podpisali: Burmistrz m. i gm. Sztum Leszek Tabor i Mariusz Mierzwinski, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego rozpoczęło procedurę zmiany statutu Muzeum Malborskiego, by uwzględniał on Sztum jako drugi Oddział Malborka.

Kierownikiem nowego Oddziału ma zostać mieszkaniec Sztumu, szef rezydującej na zamku grupy rekonstrukcyjnej, od kilkunastu miesięcy pracownik Działu Edukacji Muzeum w Malborku Arkadiusz Dzikowski.

Trwają prace przy technicznym przekazywaniu obiektu i inwentaryzacją aktualnego stanu obiektu.

 

Zdjęcia: Wojciech Demko

NS