PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneKonferencja spotkania malborskieEdukacja muzealna online60-lecie Biennale

Wydarzenia / Oblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rok

Oblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rokOblężenie Malborka - dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rok

Za nami trzy dni Oblężenia. Dosłownie, choć nazwa dotyczy wydarzenia historycznego, które miało miejsce w 1410 roku. W sobotę – drugiego dnia imprezy padł rekord, sam tylko zamek zwiedziło blisko 10 000 osób. Natomiast przez cały weekend w imprezie wokół zamku uczestniczyć mogło nawet 100 tysięcy osób.

Goście Oblężenia mogli oglądać turnieje konne, pojedynki rycerskie, popisy żonglerskie i zabawy kuglarzy. Były widowiskowe tańce z flagami i teatry średniowieczne. Nie zabrakło też Jarmarku Rzemiosł Średniowiecznych.

Już od piątku goście oblężenia mogli zajrzeć do obozu króla, warsztatów rzemieślniczych, zlokalizowanych na Międzymurzu i zobaczyć, jak przed wiekami powstawały naczynia, szkło, biżuteria czy tkaniny.

Gród dziecięcy oraz folwark średniowieczny to kolejna z atrakcji, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem.

Nie zabrakło również rywalizacji sportowych wśród rycerstwa i wioślarzy ze smoczych łodzi.

 

W sobotę uczestnicy mogli obejrzeć widowiskową paradę ulicami miasta: barwny orszak rycerzy, sokolników, łuczników, duchownych, rzemieślników, kuglarzy i muzyków.

W tym roku do Oblężenia i korowodu dołączyła ekipa serialu „Korona królów”.

 

Piątkowy i sobotni wieczór był też szansą na przeżycie Rycerskiej przygody na zamku, czyli specjalnej wersji nocnego zwiedzania ze scenkami historycznymi.

Przy wejściu na zamek witała gości straż zamkowa, zamek nawiedziło konne poselstwo, które król wysłał do Wielkiego Mistrza, który właśnie prowadził naradę z dostojnikami, a potem trafić na biesiadę z muzykantami.

Każdy mógł też zajrzeć do zamkowej kuchni i infirmerii. Zwieńczeniem wydarzenia w piątek i w sobotę były inscenizacje bitwy o zamek zorganizowane przez Urząd Miasta Malborka, które również przyciągnęły kilka tysięcy widzów.

 

Naszym przyjaciołom, rekonstruktorom i artystom dziękujemy za udział i pomoc w organizacji i przeprowadzeniu tego wielkiego wydarzenia.

Dziękujemy wszystkim za przybycie i serdecznie zapraszamy za rok 😊

 

 

NS