PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuStraty wojenneNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet

Wydarzenia / Oblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończona

Oblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończonaOblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończonaOblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończonaOblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończonaOblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończonaOblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończonaOblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończonaOblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończonaOblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończonaOblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończonaOblężenie Malborka - piętnasta żywa lekcja historii w malborskiej twierdzy zakończona

Kilkadziesiąt tysięcy odwiedzających przewinęło się przez zamek malborski w ciągu trzech dni oglądając bitwy, turnieje, teatry i występy kuglarzy. W inscenizacjach przypominających historię oblężenia z 1410 roku udział wzięło kilkadziesiąt bractw rycerskich z całej Polski, a nawet kilkunastu rycerzy z Niemiec, Irlandii i Ukrainy. Niemal 100 rzemieślników prezentowało swoje wyroby i warsztat pracy wokół zamku. Nowością była specjalna iluminacja zamku oraz nocne pokazy sportowych walk rycerskich. Oblężenie Malborka odbyło się po raz piętnasty.
Mimo ogromnego upału przewodnicy prowadzili do zamku wielu spragnionych tajemnic malborskiej twierdzy. Powodzeniem cieszył się jarmark, gdzie rzemieślnicy otworzyli warsztaty. Byli bursztynnicy, rzeźbiarze, malarze, piekarze, bartnicy, kowale, stolarze, garncarze, rusznikarze, łucznicy i rymarze. Każdy mógł zaspokoić głód i pragnienie w stylizowanych karczmach serwujących miód pitny i przeróżne jadło. Oblężeniu towarzyszyły działania artystyczne. Teatr „Rebelia” z Łodzi pokazał przedstawienia nawiązujące do średniowiecznego teatru jarmarcznego. Występy szczudlarzy z Elbląga cieszyły się wielkim powodzeniem. Aktorzy zaprosili widzów w podróż do czasów średniowiecza, opowiadając interpretacje przypowieści. I wreszcie sbandieratori – pochodząca z Włoch sztuka widowiskowej żonglerki barwnymi flagami prezentowana przez bractwo z Nowej Dęby. Były także koncerty muzyki dawnej, pokazy mody średniowiecznej oraz tańców dworskich. Po raz pierwszy zostały zorganizowane noce pokazy sportowych walk rycerskich oraz specjalna energooszczędna iluminacja. – Ponad 125 opraw ledowych daje nie tylko efektowne światło, ale zużywa bardzo mało energii – wyjaśnia Janusz Stańczyk, ekspert od oświetlania obiektów historycznych. – Oświetlenie, które zaprezentowaliśmy podczas oblężenia pochłonęło tyle energii co czajnik elektryczny.
Najmłodsi bawili się w grodzie dziecięcym. Mogli w nim poznać gry i zabawy plebejskie, wziąć udział w warsztatach garncarskich, lalkarskich, tańca dawnego i archeologicznych. Z kolei, w obozach chętnie odwiedzanych przez turystów, rycerze przygotowywali się do bitew. Rycerze polscy rozbili swój obóz po stronie zachodniej, a krzyżaccy po stronie południowej zamku. Popularnością wśród odwiedzających cieszyło się nocne zwiedzanie zamku, specjalnie przygotowaną trasą i drogami niedostępnymi na co dzień.

 

Obejrzyj video-relację z Oblężenia Malborka 18-20 lipca 2014 (kliknij tutaj)

 

Obejrzyj oficjalną stronę z galerią zdjęć Oblężenia Malborka 2014 (kliknij tutaj)

NS