PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet 60-lecie BiennaleRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / Oblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk Jagiełły

Oblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk JagiełłyOblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk JagiełłyOblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk JagiełłyOblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk JagiełłyOblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk JagiełłyOblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk JagiełłyOblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk JagiełłyOblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk JagiełłyOblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk JagiełłyOblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk JagiełłyOblężenie Malborka. Wielka warownia oparła się naporowi wojsk Jagiełły

Oblężenie Malborka. Wielka warownia
oparła się naporowi wojsk Jagiełły


Przed nami niedziela, trzeci dzień Oblężenia Malborka, ale warto wrócić jeszcze do dwóch poprzednich.W piątkowy i sobotni wieczór można było obejrzeć rekonstrukcję nocnej bitwy, która odbyła się podczas Oblężenia Malborka.Inscenizacja nawiązywała do wydarzeń, które rozegrały się w Malborku w 1410 roku, kiedy to król Polski Władysław Jagiełło wraz ze swoimi wojskami, tuż po wygranej bitwie pod Grunwaldem, podjął próbę zdobycia krzyżackiej twierdzy. Potężne mury średniowiecznej, malborskiej fortecy oparły się naporowi wojsk Jagiełły. Nocna bitwa wyglądała barwnie: wojska polsko-litewskie oraz krzyżackie, odgłosy mieczów, jęki rannych, mocna muzyka i głos narratora w tle, a także bohaterowie widowiska (ci znani z kart historii i ci zupełnie nieznani) pozwolili widzom przenieść się na chwilę w czasie. Po bitwie można było jeszcze przez chwilę obejrzeć pokazy fireshow. Z kolei przed inscenizacją odbyły się pokazy konne.

NS