PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Konferencja spotkania malborskieStraty wojenneRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Edukacja muzealna online

Wydarzenia / Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "

Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "Otwarcie wystaw: "Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej" oraz "Tapiserie ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku w Zimowym Refektarzu "

Dnia 5 grudnia 2014 roku odbyła się uroczystość otwarcia długo oczekiwanej wystawy pt. Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej. Zamek malborski od inkorporacji do rozbioru 1454-1772. To ekspozycja o charakterze historycznym, złożona z zabytków artystycznych i dokumentów, uzupełniona o fachowe komentarze. Opowiada o ponad trzystuletnim okresie polskich rządów na zamku malborskim, od czasów przejęcia go przez króla Kazimierza Jagiellończyka aż po pierwszy rozbiór Polski. Wystawa znajduje się w pomieszczeniach strychowych nad Infirmerią oraz kuchnią Wielkiego Refektarza na Zamku Średnim.

Licznie przybyłych gości powitał dyrektor naczelny Muzeum Zamkowego Mariusz Mierzwiński. Szczególnie zaakcentował też obecność na otwarciu członków Rady Muzeum z jej przewodniczącym, prof. dr hab. Marianem Arszyńskim na czele. W dalszej części uroczystości zabrał głos współautor wystawy, kustosz w Pracowni Historii Zamku, Artur Dobry, który wraz zRyszardem Rządem przygotował scenariusz ekspozycji. Podziękowanie dyrektora Mierzwińskiego popłynęło również dla kreatora aranżacji plastycznej wystawy Leopolda Wdowiaka.

Po zapoznaniu się z wystawą Trzy wieki w granicach Rzeczpospolitej goście udali się do Pałacu Wielkich Mistrzów, gdzie we wnętrzu Zimowego Refektarza, odsłonięto ekspozycję trzech monumentalnych tapiserii ze zbiorów własnych Muzeum Zamkowego w Malborku. Są to nowożytne gobeliny (XVI-XVIII w.) pochodzące ze znanych flamandzkich ośrodków tkackich w Brukseli i Oudenaarde. Dwie z nich ilustrują epizody z dziejów biblijnych (Historia Jakuba) oraz z historii wojen antycznych; trzecia należy do leśnych werdiur krajobrazowych. Po kameralnej ekspozycji oprowadziła zaproszonych gości komisarz wystawy, kustosz Ewa Witkowicz-Pałka.

Wernisaż obu wystaw uświetnił znakomity koncert polskiej muzyki barokowej w wykonaniu młodego, ale w pełni profesjonalnego zespołu Laboratoire de la Musique z Bydgoszczy, który między innymi zagrał kompozycje Marcina Mielczewskiego i Adama Jarzębskiego.

NS