PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąEdukacja muzealna onlineMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022   Konferencja „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”   Organizatorzy: Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / Spotkanie dialogowe The Grand Tour of the Balic Sea

Spotkanie dialogowe The Grand Tour of the Balic SeaSpotkanie dialogowe The Grand Tour of the Balic SeaSpotkanie dialogowe The Grand Tour of the Balic Sea

W malborskim zamku, 20 lutego, odbyło się spotkanie dialogowe dotyczące programu The Grand Tour of the Balic Sea – Wielka Wyprawa Bałtycka. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele miasta, branża turystyczna oraz przewodnicy.

Liderem tego międzynarodowego przedsięwzięcia The Grand Tour of the Balic Sea, w którym bierze udział siedem obiektów z Listy UNESCO, z krajów wokół Morza Bałtyckiego, jest administracja Prowincji Gotlandia (Szwecja). Jednym z jego uczestników jest Muzeum Zamkowe w Malborku.

- W latach 2013 – 2015 wraz z naszymi partnerami przeprowadziliśmy studium wstępne tego programu - mówiła podczas spotkania Louise Hoffman Borgo, liderka przedsięwzięcia, reprezentująca miasto Visby na Gotlandii.

Prace zostały sfinansowane przez Instytut Szwedzki i Nordic Council of Ministers.
Obecnie liderzy przedsięwzięcia zamierzają rozwinąć ideę i wystąpić o środki europejskie INTERREG na realizację tej międzynarodowej inicjatywy z obszaru turystyki.

- Pragniemy także zaprezentować ów program i promować go wśród osób i instytucji związanych z poszczególnymi obiektami z Listy UNESCO, mając nadzieję, że przy tej okazji zdobędziemy wiedzę o wyzwaniach i możliwościach, jakie drzemiących w poszczególnych obiektach - wyjaśniała Louise Hoffman Borgo. - Spotkania dialogowe, jakie przeprowadzamy w krajach nadbałtyckich, dają nam okazję do spotkania osób reprezentujących sektor turystyczny, firmy prywatne, właścicieli posesji i gospodarzy miejsc na Liście UNESCO. Owe spotkania stanowią okazję do rozmowy o kwestiach związanych ze zrównoważonym rozwojem turystyki i rozwojem gospodarczym w regionie.


Spotkanie robocze w zamku Malbork, miało dać okazję do przekazania podstawowych informacji o planowanym programie The Grand Tour of the Balic Sea – Wielka Wyprawa Bałtycka. Dzięki wymianie myśli będzie można wzbogacić program nowymi pomysłami, które mogą mieć ogromne znaczenie dla jego właściwej realizacji.

NS