PLENDE
unesco logo kwidzyn
Muzeum
w Kwidzynie
youtube
200 lat konserwacjiAplikacja mobilnaNocne Zwiedzanie„GLINA W OBIEKTACH ZABYTKOWYCH - OCHRONA I KONSERWACJA” 20-22 marca 2018 r.

Wydarzenia / Sztuka jest KUL

Sztuka jest KULSztuka jest KULSztuka jest KULSztuka jest KULSztuka jest KULSztuka jest KULSztuka jest KULSztuka jest KULSztuka jest KULSztuka jest KULSztuka jest KULSztuka jest KUL

Prawdziwą gratkę mamy dla tych, którzy są miłośnikami malarstwa. 19 stycznia 2018 roku udostępniliśmy ekspozycję pod tytułem „Sztuka jest KUL”. Wystawa malarstwa i rysunku, zorganizowana w Muzeum Zamkowym w Malborku dla uczczenia stulecia KUL, prezentuje zaledwie część bogatych zbiorów katolickiej uczelni. Na wystawie znalazły się też obrazy malarzy europejskich, datowane od XVI do XIX w., zakupione do zbiorów KUL głównie w latach 60. ubiegłego stulecia. W tym zespole pojawiają się nazwiska takich mistrzów jak: Francesco Rizzo da Santacroce, Marten van Valckenborch i Abraham Storck.

Dominują prace pochodzące z kolekcji Olgi i Tadeusza Litawińskich oraz Stanisławy i Tadeusza Witkowskich. Pośród zbiorów pierwszej pary odnajdujemy nazwiska takich malarzy jak: Władysław Jarocki, Stanisław Kamocki, Włodzimierz Tetmajer czy Rafał Malczewski; w kolekcji drugiej pary darczyńców znaleźli się równie sławni artyści: Christian Georg Schütz Starszy, Jacek Malczewski, Józef Chełmoński, Jan Matejko i Leon Wyczółkowski.

Starannie wyselekcjonowany zestaw 72 obrazów i rysunków ilustruje bogactwo i różnorodność oraz wysoką wartość artystyczną i historyczną zbiorów lubelskiej Alma Mater.