PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Konferencja spotkania malborskieEdukacja muzealna onlinePodcast Posłuchaj Muzeum60-lecie Biennale

Wydarzenia / VI konferencja naukowa z cyklu Spotkania Malborskiego im. Macieja Kilarskiego „Ikonografia drzwi w wybranych programach ideowych średniowiecza” 10 września 2014, Ośrodek Konferencyjny Karwan, Przedzamcze

konferencja


Szanowni Państwo,


zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konferencji Muzeum Zamkowego w Malborku „Ikonografia drzwi w wybranych programach ideowych średniowiecza”.

W tradycji "Spotkań Malborskich im. Macieja Kilarskiego", odbywających się co dwa lata, zatrzymujemy się głównie na zabytkach dawnej sztuki, a szczególnie na zabytkach architektury.

W problematykę tej debaty włączyliśmy kwestie średniowiecznej teologii, doktryn religijnych, jak również artystycznych czy literackich przejawów religijności, które można śledzić w zachowanych artefaktach. W sposób szczególny pragniemy zaprosić Państwa do zatrzymania się w miejscu o wyjątkowo bogatej wymowie symbolicznej – przed drzwiami czy też bramą, w strefie przejścia między sacrum a profanum, w miejscu oczyszczenia, tu gdzie milknie gwar, gdzie zbiega się początek i koniec. Tej refleksji sprzyjać będzie niezwykła wystawa „Porta Fidei. Romańskie Drzwi Płockie w Nowogrodzie Wielkim” autorstwa ks. prof. dr hab. Ryszarda Knapińskiego, poświęcona programowi ikonograficznemu Drzwi Płockich, prezentowana obecnie w naszym Muzeum, a także nowe wyzwanie konserwatorskie MZM - rozpoczęte w tym roku prace w zespole kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim, które obejmują między innymi portale w tym kościele, jak również w kaplicy św. Anny. Materiały pokonferencyjne zostaną opublikowane w 2015 r. w „Studiach Elbląskich”.

 

Program Konferencji część I (jpg) - pobierz

Program Konferencji część II (jpg) - pobierz


Będziemy wdzięczni za przesłanie zgłoszenia udziału w konferencji do 09 wrzesnia 2014r.

 

 

 

 

NS