PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Konferencja spotkania malborskie60-lecie BiennaleNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuPodcast Posłuchaj Muzeum

Wydarzenia / Wernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w Malborku

Wernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w MalborkuWernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w MalborkuWernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w MalborkuWernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w MalborkuWernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w MalborkuWernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w MalborkuWernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w MalborkuWernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w MalborkuWernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w MalborkuWernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w MalborkuWernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w Malborku

Wernisaż wystawy „Wiatr od morza” na Zamku w Malborku

 

Powiało w piątkowe popołudnie 14 czerwca 2019 roku w sali wystaw czasowych na Zamku Wysokim w Malborku. Powiało dobrą literaturą pióra Stefana Żeromskiego, zilustrowaną 20 obrazami wybitnych artystów z Wybrzeża. Kultowa książka autora „Popiołów” i „Dziejów grzechu” – „Wiatr od morza”, wydana po raz pierwszy w 1922 roku, uzyskała, dla uczczenia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, swój plastyczny odpowiednik.

 

Zorganizowana w roku ubiegłym wystawa jest wspólnym autorskim dziełem Marszałka Województwa Pomorskiego i Muzeum Narodowego w Gdańsku, którzy zaprosili do współpracy grono artystów-malarzy, stawiając przed nimi trudne zadanie plastycznego zilustrowania poszczególnych rozdziałów literacko wysmakowanej książki. Odsłona malborska wpisuje się w cykl prezentacji tej ekspozycji, zapoczątkowany w roku 2018 w Pałacu Opatów w Oliwie, a następnie kontynuowany w Słupsku i Wejherowie.

 

Specjalną atrakcją wernisażu w Malborku był udział samego Stefana Żeromskiego (w tej roli debiutował pan Piotr Strzelec, znakomicie ucharakteryzowany przez pracownice teatru im. Sewruka w Elblągu), wprowadzającego wernisażowych gości i chętnie pozującego do okolicznościowych fotografii. Wśród przybyłych należy wymienić miedzy innymi: Józefa Sarnowskiego – reprezentanta Województwa Pomorskiego, Władysława Zawistowskiego – dyrektora Departamentu ds. Kultury UMWP, Jarosława Zalesińskiego – dyrektora Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Conrada Korzeniowskiego; władze miasta Malborka reprezentował wiceburmistrz Tadeusz Wilk.

Honory gospodarza pełnił dyrektor naczelny Muzeum Zamkowego – dr hab. Janusz Trupinda, natomiast merytoryczne wprowadzenie w problematykę ekspozycji stało się udziałem jej gdańskiego komisarza dr. Wojciecha Zmorzyńskiego oraz komisarz z ramienia MZM – kustosz Ewy Witkowicz-Pałka.

 

Z grona twórców malborskiej wystawy należy również wymienić debiutującego z sukcesem w MZM grafika Macieja Bychowskiego oraz konserwator Agnieszkę Ruszkowską odpowiedzialną za bezpieczeństwo eksponatów. Oprawę wernisażową, nawiązującą twórczo do tematyki wystawy, przygotował niezawodny zespół Pań z Ośrodka Konferencyjnego „Karwan”.

 

Wystawa będzie gościć w Malborku do 15 września b.r. Zainteresowani mogą nabyć w muzealnych sklepikach ilustrowane wydanie „Wiatru od morza”, z posłowiem pióra Pawła Huelle.

NS