PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąStraty wojenneSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / Wystawa pt. ,,Orient Uzbrojenie Perskie, Indoperskie i Tureckie"

zdjecie
 

Malborska zbrojownia powiększa się o kolejną wystawę. Będzie to prawdopodobnie jedna z największych ekspozycji dawnego oręża w Polsce, a może nawet i w Europie. Uroczyste otwarcie wystawy pt. „Orient. Uzbrojenie perskie indoperskie i tureckie” już w najbliższy piątek, 24 czerwca, o godz. 17.00, na podstryszu wschodniego skrzydła Zamku Średniego.

Zaprezentowane zostaną militaria orientalne: perskie, indoperskie, afgańskie, tureckie i pochodzenia bałkańskiego. Pokażemy niemal wszystkie rodzaje i typy broni oraz uzbrojenia ochronnego występujące w XVI-XIX w.


- Są to przede wszystkim znakomite szable z głowniami wykutymi z bułatu, popularnie zwanego stalą damasceńską. Wiele z tych szabel jest sygnowanych – mówi Antoni Chodyński, kurator wystawy. – Ponadto, w kolekcji są  pancerze, zbroja płytowa, bogato dekorowane hełmy i karwasze, strzelby i rzadki przykład perskiego pistoletu oraz sygnowana broń drzewcowa. Najstarsze  szable pochodzą z 1587-1629 roku


Wszystkie te eksponaty pochodzą z kolekcji Lecha Kobylińskiego. Część z nich została zakupiona przez Muzeum Zamkowe. Druga  trafiła do Zamku w darze.

- Zakup kilkudziesięciu eksponatów oręża wschodniego był pierwszym krokiem większego przedsięwzięcia. Profesor Lech Kobyliński kierując się szlachetnością i chęcią pomnożenia dobra narodowego i polskich zasobów muzealnych, postanowił drugą połowę zbioru oraz swój księgozbiór bronioznawczy przekazać nam nieodpłatnie– mówi Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.


Przekazanie tak cennej prywatnej kolekcji do muzealnych zbiorów państwowych jest współcześnie gestem niezwykle rzadkim. Profesor Kobyliński uznał jednak, że  Muzeum Zamkowe w Malborku jest najlepszym miejscem do przechowywania i prezentowania na wystawie swoich zbiorów gromadzonych przez dziesięciolecia.

wystaw orient

wystawa orient

wystawa orient


 

NS