PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wystawa Malbork między sacrum a polityką60-lecie BiennaleSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Zakończenie projektu archeologicznego w Węgrach

Zakończenie projektu archeologicznego w WęgrachZakończenie projektu archeologicznego w WęgrachZakończenie projektu archeologicznego w WęgrachZakończenie projektu archeologicznego w WęgrachZakończenie projektu archeologicznego w WęgrachZakończenie projektu archeologicznego w WęgrachZakończenie projektu archeologicznego w WęgrachZakończenie projektu archeologicznego w WęgrachZakończenie projektu archeologicznego w WęgrachZakończenie projektu archeologicznego w WęgrachZakończenie projektu archeologicznego w Węgrach

Zakończyła się realizacja projektu „Opracowanie i publikacja wyników interdyscyplinarnych badań archeologicznych zespołu osadniczego z XI–XII w. w Węgrach, gm. Sztum” dofinansowanego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe, priorytet Ochrona zabytków archeologicznych ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury (lata 2014–2015). Udostępnienie rezultatów projektu nastąpiło w dniu 16 października 2015 r. w Muzeum Zamkowym w Malborku.
W Ośrodku Konferencyjnym Karwan odbyła się konferencja w której uczestniczyło liczne grono zainteresowanych, archeologów, historyków, przewodników malborskich, jak i miłośników dziejów regionu malborskiego. Wysłuchano 8 referatów przygotowanych przez realizatorów projektu oraz promowano publikację wydaną w ramach projektu zatytułowaną "Węgry. Zespół osadniczy na pograniczu Pomorsko-Pruskim w XI-XII w."

Następnie w Łaźni na Zamku Średnim otwarto wystawę pt. "Węgry. Zespół osadniczy na pograniczu Pomorsko-Pruskim w XI-XII w." Projekt wystawienniczy został zrealizowany w oparciu o wyniki badań i analiz zrealizowanych w trakcie prac przy wspomnianym projekcie. Prezentowane zabytki pochodzą z badań prowadzonych wspólnie przez Muzeum wraz z Muzeum Archeologicznym w Gdańsku w latach 1962–1968, 1985–1990 na terenie wyniesienia zwanego Dębią Górą w Węgrach.

Obejrzyj reportaż o wystawie (kliknij tutaj)

Zwieńczeniem wystawy jest tzw. zabytek flagowy w postaci wyjątkowego przęślika z quasi-napisem cyrylickim. Poza tym wystawa prezentuje wyniki nieinwazyjnych badań zespołu osadniczego w formie filmu oraz finalnej planszy przedstawiającej stanowisko jako najważniejszego centrum kulturotwórczego położonego na wschód od dolnej Wisły we wczesnym średniowieczu.

NS