PLENDE
unesco logo kwidzyn
Muzeum
w Kwidzynie
youtube
Konkurs edukacyjnyjarmark starociWystawa "Sztuka jest KUL zbiory Muzeum Katolickiego  Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Malborskim Zamku"Krzyżem i mieczem - światło i dźwięk

Zbiory / Gabinet Rycin

 

Popiersie przedstawiające króla Zygmunta II Augusta, ryt. Virgil Solis, 1554, miedzioryt,

 

Popiersie przedstawiające króla Zygmunta II Augusta, ryt. Virgil
Solis, 1554, miedzioryt,

Fot. B.L.Okońscy
 

 

Początki Gabinetu Rycin sięgają lat sześćdzie­siątych ubiegłego stulecia, czasów kiedy krystalizowała się struktura nowo powołanego do życia Muzeum Zamkowego. W zasobie liczącego dziś ponad tysiąc obiektów zbioru znajdują się ryciny, rysunki i płyty graficzne, powstałe na przestrzeni pięciu stuleci, od XVI do XX wieku.

 

Najważniejszą grupę ponad stu kompozycji, wykonanych w różnych technikach graficznych i rysunkowych, tworzy zespół historycznych widoków zamku malborskiego. W obrębie tej grupy na szczególne wyróżnienie zasługuje zespół dziewiętnastu płyt graficznych, pierwowzorów do albumu akwatint Schloss Marienburg in Preussen... z przełomu XVIII/XIX wieku, wydanych w Berlinie przez Friedricha Ficka. Warto również wymienić prace gdańskiego Johanna Carla Schultza z 2 poł. XIX stulecia, wielkoformatowe akwaforty Hugona Ulbricha z początku ubiegłego wieku, a także powojenne dzieła Stanisława Żukowskiego oraz Stanisława Kajzera.
 
 
W zbiorach Gabinetu Rycin znajduje się zespół portretów królewskich, a także plany i widoki innych miejscowości polskich i obcych, sceny batalistyczne, w obrębie tej grupy ważne miejsce zajmują trzy graficzne przedstawienia bitwy pod Grunwaldem według Januarego Suchodolskiego, Jana Matejki i Juliusza Kossaka.
 

  Widok zamku malborskiego od północnego wschodu w szacie zimowej, Hugo Ulbrich, 1910, akwaforta
Widok zamku malborskiego od północnego wschodu w szacie zimowej, Hugo Ulbrich, 1910, akwaforta