PLENDE
unesco logo kwidzyn
Muzeum
w Kwidzynie
youtube
Marco PoloKonkurs edukacyjnyNocne ZwiedzanieSztuka jest KUL

Zbiory / Kolekcja Kafli

 

Kafel z portretem Anny z dynastii Jagiellonów, żony Ferdynanda I von Habsburg, po 1550 r.
 
Kafel z portretem Anny z dynastii Jagiellonów, żony Ferdynanda I von Habsburg, po 1550 r.      


Muzealna kolekcja zabytkowych pieców i kafli założona została stosunkowo niedawno, bo w 1990 roku. Jej trzon stanowią kafle i ich drobne fragmenty, pochodzące z badań archeologiczno-architekto­nicz­nych oraz prac ratowniczych prowadzonych na terenach i we wnętrzach zamkowych. Duży procent to także eksponaty z dawnych, niemieckich zbiorów, wzbogacone kaflami z rozebranych pieców, które niegdyś ogrzewały wnętrza zamku.
 
 

W obecnej kolekcji muzealnej oprócz pojedynczych kafli znajdują się piece kaflowe zakupione w gdańskich antykwariatach lub od osób prywatnych. Posiadamy m.in. dwa piece pochodzące z XVIII z kafli typu gdańskiego, stojący w jednej z sal w skrzydle północnym Zamku Średniego piec o cechach klasycystycznych, a także dwa piece z Królewskiego Warsztatu Terakoty i Majoliki w Kadynach, który był własnością Wilhelma II, cesarza Niemiec – są to kopie rokokowych pieców elbląskich, wykonane w latach 1923-1924.
 
 
Zupełnie odrębny i wyjątkowy w kolekcji jest zespół miniatur zabytkowych pieców wykonanych przez Alinę Sawicką i Annę Marię Strzelczyk. Miniatury zostały wykonane w skali 1:10, w technice majoliki.
 
 
 
Miniatura pieca gdańskiego z XVIII wieku wykonanie: Alina Sawicka, 2007 r.
        Miniatura pieca gdańskiego z XVIII wieku
wykonanie: Alina Sawicka, 2007 r.

 
 
 
 
 
 
 
 
Warto przeczytać:
 
B. Pospieszna, Kafle z Centralnej Składnicy Muzealnej w zbiorach Muzeum Zamkowego w Malborku, (katalog wystawy), Malbork 2005