PLENDE
unesco logo kwidzyn
Muzeum
w Kwidzynie
youtube
Krzyżem i mieczem - światło i dźwiękMarco PoloSztuka jest KULWystawa "Sztuka jest KUL zbiory Muzeum Katolickiego  Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Malborskim Zamku"

Zbiory / Kolekcja Szkła Artystycznego

  

Forma dekoracyjna CAR III, wyk.: Ludwik Kiczura, 1973 r.  

Forma dekoracyjna CAR III,
wyk.: Ludwik Kiczura, 1973 r.
Fot. B. i L.Okońscy

 

  
Kolekcja powstała w początkowych latach działalności Muzeum Zamkowego, kiedy to instytucja idąc za potrzebami chwili, a także z powodu braku własnych zabytków zniszczonych lub zagrabionych podczas wojny i tuż po niej, skupiała się na eksponowaniu i gromadzeniu sztuki współczesnej. W lipcu 1970 roku zakupiono 147 szkieł artystycznych Zbigniewa Horbowego, artysty plastyka zatrudnionego w Hucie Szkła Gospodarczego w Szczytnej Śląskiej, które stały się zaczątkiem nowej kolekcji. Większość zakupionych w późniejszym okresie szkieł pochodziła od wrocławskich artystów wywodzących się z tzw. szkoły profesora Stanisława Dawskiego.

 
 
 
Obecnie kolekcja liczy ponad 250 okazów szkła artystycznego i użytkowego z lat 60. i 70. XX w. takich artystów, jak wymieniony już wcześniej Zbigniew Horbowy, Ludwik Kiczua, Michał Diament, Ingeborga Glądała-Kizińska czy Jerzy Maraj.
  
Forma dekoracyjna EFEMERYDA Wykonanie: Ingeborga Glądała-Kizińska, 1976 r.,
 

Forma dekoracyjna EFEMERYDA
Wykonanie: Ingeborga Glądała-Kizińska, 1976 r., Fot. B. i L.Okońscy