PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieDarmowy listopad2022Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Edukacja muzealna / KOLONIA-GDAŃSK-MALBORK działania międzynarodowe dla młodzieży

W wyniku współpracy między Działem Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku a Gimnazjum nr 16 w Gdańsku w dniu 5 czerwca 2012 roku gościliśmy na zamku grupę młodzieży z Kolonii i Gdańska. Już od trzech lat Gimnazjum nr 16 w Gdańsku realizuje projekt wymiany polsko-niemieckiej, którego celem jest wzajemne poznanie młodzieży z Polski i Niemiec, mieszkańców wspólnej Europy. Istotą organizowanych spotkań jest także przełamywanie stereotypów w myśleniu o trudnych stosunkach niemiecko-polskich oraz niwelowanie barier kulturowych.


W programie przedsięwzięcia edukacyjnego znalazło się m.in. poznanie dziejów Gdańska w trakcie miejskiej gry terenowej, postrzeganie Miejsc Pamięci poprzez zwiedzanie obozu koncentracyjnego Stutthof i udział w projekcji filmu „Świadkowie”.


Ostatnim punktem spotkania był Malbork. Tutaj samodzielnie młodzież poznawała dzieje pokrzyżackiej warowni nad Nogatem uczestnicząc w specjalnie opracowanym programie oświatowym. Historię zakonu krzyżackiego, architekturę oraz funkcje poszczególnych komnat na zamku młodzież zgłębiła za pomocą listów napisanych przez „ducha zamku”.


Przy Basztach Mostowych rozpaliła ognisko, aby zasiąść do symbolicznego kręgu. Następnie wzięła udział w grach i zabawach terenowych oraz merytorycznej ewaluacji programu.
 

    działania międzynarodowe dla młodzieży   współpraca międzynarodowa

 

 

 

 

 

   

 

             

działania międzynarodowe dla młodzieżydziałania międzynarodowe dla młodzieży

  

działania międzynarodowe dla młodzieżydziałania międzynarodowe dla młodzieży

 

działania międzynarodowe dla młodzieży

 

     

 

    

NS