PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Darmowy listopad2022Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku60-lecie BiennaleWystawa Malbork między sacrum a polityką

Edukacja muzealna / Konkurs Plastyczny DUKAT DLA MUZEUM

 

 

Razem z Mennicą Polską S.A. postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić 50-lecie powstania naszego Muzeum. Specjalnie z tej okazji zostanie wybity pamiątkowy dukat, który za 25 lat, czyli w roku 75-lecia MZM będzie można wymienić na bilet wstępu do zamku.

 

 

   

Wyniki konkursu DUKAT DLA MUZEUM

 

W dniu 27 kwietnia 2011 r., odbyło się spotkanie Komisji Konkursowej składającej się z pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku i Mennicy Polskiej S.A. Komisja dokonała oceny prac nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Dukat dla Muzeum. Celem konkursu było wyłonienie najlepszego projektu, w oparciu o który powstanie jubileuszowy dukat upamiętniający obchody 50-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

Na konkurs wpłynęło 161 prac. Ilość prac w poszczególnych kategoriach wiekowych była następująca:

I – szkoła podstawowa, klasy I-III (54 prace)
II – szkoła podstawowa, klasy IV-VI (86 prac)
III – gimnazjum (21 prac)

 

Komisja w składzie:

Przewodnicząca Komisji Konkursowej
Beata Stawarska, główny specjalista ds. administracji i marketingu MZM

Członkowie Komisji Konkursowej
Mariusz Przybylski, kierownik Działu Komunikacji Społecznej, Rzecznik Prasowy Mennicy Polskiej S.A.
Romualda Włodarczak, starszy kustosz, Gabinet Numizmatyczny MZM
Jolanta Kacperska, starszy plastyk, Pracownia Plastyczna MZM
Tomasz Bogdanowicz, kustosz, kierownik Działu Edukacji MZM

Sekretarz Komisji Konkursowej
Ewa Kasprzyk, adiunkt, Dział Edukacji MZM

 

oceniła poziom prac konkursowych jako bardzo wysoki. W związku z tym podjęła decyzję o przyznaniu dwóch nagród Grand Prix, uwzględniając projekt awersu jednego autora oraz projekt rewersu drugiego autora. Nagrodzone osoby to:

Kinga Szczepanik – Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kwidzynie
Agata Błażejczyk – Gimnazjum nr 36 w Łodzi

 

Laureatki, oprócz jubileuszowego dukata własnego projektu wykonanego przez Mennicę Polską S.A. otrzymają po cennym zestawie miniatur Polskich Monet Obiegowych od 1 gr do 5 zł, wykonanych ze srebra (Ag 925) i wybitych w limitowanym nakładzie 500 kompletów.

 

Wysoka wartość artystyczna prac stała się również przyczynkiem do przyznania większej ilości nagród w poszczególnych kategoriach wiekowych niż przewidywał regulamin konkursu. Komisja konkursowa postanowiła przyznać wyjątkową nagrodę (nie uwzględnioną wcześniej w Regulaminie) w postaci okolicznościowego dukata kolekcjonerskiego wykonanego ze srebra i wybitego z okazji 50-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku. Powstanie on w limitowanym nakładzie 500 sztuk. Ten wyjątkowy numizmat otrzymają:

Kategoria I
Kinga Baranowska – Szkoła Podstawowa nr 2 w Nowym Stawie

Kategoria II
Mikołaj Marzejon – Szkoła Podstawowa im. kpt. ż. w. G.K.Kańskiego w Chłapowie

Kategoria III
Rafał Tomczak – Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie

 

Ponadto w ramach wyróżnienia nagrody otrzymują:

Agata Nabojczyk – Szkoła Podstawowa nr 2 w Sztumie
zestaw Polskich Monet Obiegowych (tylko w tym zestawie Medal Kibica i moneta 2 zł upamiętniająca Igrzyska XXIX Olimpiady – Pekin 2008)

Laura Kuziemkowska – Powiatowe Ognisko Plastyczne w Malborku
zestaw miniatur Polskich Monet Obiegowych od 1gr do 5 zł w blistrze

Julia Grochecka – Malbork
zestaw miniatur Polskich Monet Obiegowych od 1gr do 5 zł w blistrze

 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają wykonany z mosiądzu jubileuszowy dukat upamiętniający obchody 50-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

Dnia 17 czerwca 2011 r., o godzinie 17.00. w Przyziemiu Ośrodka Konferencyjnego Karwan Muzeum Zamkowego w Malborku odbędzie się uroczyste otwarcie pokonkursowej wystawy Dukat dla Muzeum, prezentującej wszystkie nadesłane prace. W trakcie otwarcia nastąpi wręczenie: Grand Prix, nagród, wyróżnień oraz dukata wszystkim obecnym na uroczystości uczestnikom konkursu.

 

Muzeum Zamkowe prosi o kontakt ( tel. 55 647 09 83) opiekunów oraz uczestników konkursu, którzy indywidualnie nadesłali prace w celu ustalenia odbioru nagród lub dukata, w sytuacji, gdy nie będą mogli być w tym dniu w Malborku.

 

Organizatorzy bardzo dziękują uczniom, nauczycielom i opiekunom za udział w konkursie, stanowiącym wyjątkowe wydarzenie w historii Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

Konkurs Dukat dla Muzeum

Konkurs Dukat dla Muzeum

Konkurs Dukat dla Muzeum

 


 

Zapraszamy uczniów szkół podstawowych i gimnazjów
do udziału w konkursie Dukat dla Muzeum!
 

 

Zostań projektantem dukata upamiętniającego
obchody 50-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku!

 

Pozostaw trwały ślad w historii Muzeum i numizmatyki!


Na podstawie najlepszego projektu wyłonionego w konkursie powstanie pamiątkowy dukat wykonany przez Mennicę Polską S.A., który zostanie wręczony wszystkim uczestnikom konkursu oraz turystom odwiedzającym zamek w czasie Tygodnia z numizmatem (17-24 czerwca 2011r.).

 

Poza tym, zwycięzca zostanie nagrodzony cennym zestawem miniatur Polskich Monet Obiegowych od 1 gr do 5 zł, wykonanych ze srebra i wybitych w nakładzie tylko 500 kompletów.

 

 
 

Nagrodę otrzymają również trzy najlepsze projekty reprezentujące poszczególne kategorie wiekowe, będą to: zestaw oryginalnych Polskich Monet Obiegowych (tylko w tym zestawie Medal Kibica i moneta 2 zł upamiętniająca Igrzyska XXIX Olimpiady – Pekin 2008!) lub zestaw miniatur Polskich Monet Obiegowych od 1 gr do 5 zł w blistrze.

 

     

Na wasze prace czekamy do 15 kwietnia 2011!


NS