PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneWystawa Malbork między sacrum a politykąPodcast Posłuchaj MuzeumSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Edukacja muzealna / Młodzieżowe Koło Przyjaciół Zamku

 

Młodzieżowe Koło Przyjaciół Zamku stanowi rodzaj klubu historycznego. Zajęcia prowadzone w jego ramach przybierają formy gawęd, konwersatoriów, wypraw eksploracyjnych do poszczególnych miejsc zespołu zamkowego, gier edukacyjnych i warsztatów artystycznych. Te ostatnie polegają głównie na realizacji filmów o dziejach zakonu krzyżackiego i o polskiej załodze twierdzy nad Nogatem. 

 

Film z VIII Bałtyckiego Festiwalu Nauki (2010) zrealizowany przez Koło (Youtube)

Film z VII Bałtyckiego Festiwalu Nauki (2009) zrealizowany przez Koło (Youtube)

 

Młodzieżowe Koło Przyjaciół Zamku
 
 
Ze względu na podstawowe narzędzie, jakim dysponujemy, a więc Zamek w Malborku, nasza uwaga koncentruje się na średniowieczu. Przyglądamy się nie tylko fenomenowi państwa zakonnego w Prusach, ale także architekturze i budownictwu, sztukom plastycznym, muzyce, teatrowi, piśmiennictwu, wojskowości, higienie i medycynie, życiu religijnemu i ekonomii dawnych wieków. Jednocześnie nie stronimy od sięgania do zagadnień z dziedziny sztuki i literatury współczesnej.
 
 
Zajęcia prowadzone są w grupach wiekowych, złożonych z uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich szkół średnich. Cotygodniowe spotkania każdej z grup trwają około 90 minut. Wiosenne i letnie gry i warsztaty edukacyjne zajmują od kilku godzin aż do kilku dni.
 
Młodzieżowe Koło Przyjaciół Zamku prowadzi Marek Stokowski, stanowisko ds. współpracy z zagranicą
e-mail: m.stokowski@zamek.malbork.pl
055/ 6470975
 
 

 

NS