PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuEdukacja muzealna onlineStraty wojennePodcast Posłuchaj Muzeum

Edukacja muzealna / Muzeum Dziecięce – reaktywacja

Dział Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku, w wyniku umowy o współpracy podpisanej między Zespołem Szkół nr 1 w Malborku a muzeum, realizuje projekt edukacyjny dla dzieci i młodzieży pt. „Muzeum Dziecięce”. Celem projektu jest przybliżenie historii regionalnej poprzez dziedzictwo zgromadzone w muzeum. Uczniowie poznają pojęcia charakterystyczne dla miejsca: muzeum, zabytek, eksponat.

 

Ciekawym tematem podjętym w trakcie zajęć był bursztyn. Bursztyn zaprezentowaliśmy w różnorodnych kontekstach, na przykład bursztyn jako talizman i lekarstwo oraz bursztyn jako funkcja religijno-magiczna, a dalej kultura stołowa, nowożytny i współczesny gabinet sztuki, łączenie materiałów, od unikatu do produkcji masowej. Owocem podjętych na wystawie działań plastycznych są prace dziecięce, na których mali artyści namalowali wybrane przez siebie zabytki z jantaru. Są to kabinet króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, świecznik, kolia, kielich a nawet współczesny pendrive.

 

Uczestnikom projektu zaproponowaliśmy zatem udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Moja Przygoda w Muzeum”. Celem konkursu jest pogłębianie wiedzy dzieci i młodzieży o zbiorach muzealnych różnego typu i profilu specjalistycznego, ich rodowodzie i charakterze, także wartościach naukowych, historycznych i artystycznych oraz rozwijanie upodobań plastycznych. Przedsięwzięcie od lat organizuje Muzeum Okręgowe w Toruniu, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.


Oto galeria prac dziecięcych:
 

Muzeum dziecięce- prace dzieci Muzeum dziecięce- prace

Muzeum dziecięce- prace dzieci Muzeum dziecięce- prace dzieci

Muzeum dziecięce- prace dzieci Muzeum dziecięce- prace dzieci

Muzeum dziecięce- prace dzieci Muzeum dziecięce- prace dzieci

Muzeum dziecięce- prace dzieci Muzeum dziecięce- prace dzieci

 

NS