PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennaleStraty wojenneWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Edukacja muzealna / Nasze działania

 

Dział Edukacji jest wiecznie aktywny. Organizujemy konkursy artystyczne i literackie, gry historyczne, od lat bierzemy udział w Bałtyckim Festiwalu Nauki, pod naszymi skrzydłami odbywają się plenery fotograficzne. Dokumentację naszych działań znajdziecie w poniższym dziale.
 

Nasze Działania


Rok 2016 rokiem Henryka Sienkiewicza

W 2016 roku mija 100 lat od śmierci Henryka Sienkiewicza najpopularniejszego polskiego pisarza przełomu XIX/XX wieku autora oryginalnych dzieł, które oparły się upływowi czasu i na trwałe weszły do kanonu polskiej literatury. Są świadectwem umiłowania ojczyzny, uczą dumy z polskości, stanowią wzór polszczyzny.
Był on pierwszym polskim pisarzem uhonorowanym za całokształt twórczości Nagrodą Nobla w 1905 r. Aby uczcić i spopularyzować tego wybitnego twórcę, Senat RP rok 2016 ogłosił Rokiem Sienkiewiczowskim. Twórczość pisarza oraz idee zawarte w jego książkach uczą szczególnie młode pokolenie patriotyzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości.
Od kilku lat Dział Edukacji Muzeum Zamkowego w Malborku opracowuje razem z  Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. H. Sienkiewicza w Malborku  projekt edukacji filmowej. Młodzież według scenariusza nagrywa kamerą twórczość Henryka Sienkiewicza. Mamy już poza sobą realizację powieści „Potop”, „Krzyżacy”, „Quo vadis”. Dzisiaj przyszedł czas  na sfilmowanie książki autora „Ogniem i mieczem”.
W wymienionym przedsięwzięciu edukacyjnym  we wrześniu 2016 r. wzięła udział młodzież z pięciu klas I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku, którego Henryk Sienkiewicz jest patronem. Zamek w Malborku posłużył nam jako plener filmowy. Interesujące pomysły uczniów na realizację filmu „Ogniem i mieczem” zostały przedstawione w poniżej zamieszczonym serwisie fotograficznym. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki obrad jury i galę filmową, która odbędzie się 4 listopada br. w Ośrodku Konferencyjnym w Karwanie.

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie

zdjecie
fot. Dział Edukacji

NS