PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąEdukacja muzealna onlineStraty wojenneDarmowy listopad2022

Edukacja muzealna / XXXVIII Seminarium Szkół im. Bohaterów Westerplatte – współpraca ze środowiskiem lokalnym

 

Każdy znajduje w życiu jakieś swoje Westerplatte. Jaki wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić. Jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć. Jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić. Nie można zdezerterować. Wreszcie jakiś porządek prawd i wartości, które trzeba obronić i utrzymać, tak, jak Westerplatte, w sobie i wokół siebie.

 

Takimi oto słowy z homilii mszy św. odprawionej przez papieża Jana Pawła II przypomnijmy wydarzenie, którego współorganizatorem było Muzeum Zamkowe w Malborku.

 

W dniach od 7 do 9 sierpnia odbyło się XXVIII Sympozjum Szkół Westerplatte w szkole podstawowej w Dąbrówce Malborskiej. Przyjechały delegacje ponad 30 szkół klubu, łącznie z pocztami sztandarowymi, grupami młodzieży i nauczycielami. W kościele p.w. św. Mikołaja odprawiono mszę św. w intencji poległych żołnierzy walczących na Westerplatte oraz nauczycieli i uczniów. Celebrował ją biskup Jan Styrna, ordynariusz diecezji elbląskiej.

 

Po nabożeństwie odbył się Apel Poległych z udziałem kompanii honorowej 22.Bazy Lotniczej w Malborku. W salach szkoły odbyła się uroczysta akademia, zainaugurowana przez dyrektor szkoły Marzennę Zawiszę. W trakcie spotkania odczytano list prezydenta RP skierowany do uczestników sympozjum. Wykład pt. Wojna zaczęła się na Westerplatte wygłosił dr Andrzej Drzycimski. W kuluarach oglądać można było wystawę oddziału gdańskiego IPN o okupacji niemieckiej na Kaszubach i Kociewiu w 1939 roku. W programie znalazło się również spotkanie na zamku w Malborku. Młodzież wraz z nauczycielami wzięła udział w podsumowaniu projektu Czas wojny, czas odbudowy dotyczącym tematyki wojennej oraz procesu odbudowy zabytków po drugiej wojnie światowej. Uczestniczyła również w specjalnie opracowanym z tej okazji biegu terenowym przybliżającym dzieje malborskiej warowni organizowanym przez Dział Edukacji.

 

Uroczyste rozpoczęcie sympozjum w szkole podstawowej w Dąbrówce Malborskiej
Uroczyste rozpoczęcie sympozjum w szkole podstawowej w Dąbrówce Malborskiej. Fot. J. Justa

 

Polonez Ogińskiego w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Dąbrówce Malborkiej
Polonez Ogińskiego w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej w Dąbrówce Malborkiej. Fot. J.Justa

 

Goście i uczestnicy sympozjum
Goście i uczestnicy sympozjum. Fot. J.Justa

 

Uczestnicy sympozjum Szkół im. Bohaterów Westerplatte na zamku w Malborku
Uczestnicy sympozjum Szkół im. Bohaterów Westerplatte na zamku w Malborku

 

NS