PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku60-lecie BiennaleWystawa Malbork między sacrum a politykąDarmowy listopad2022
22-03-2018

Informacje / Odszedł na zawsze Marek ŻAK

Odszedł na zawsze Marek ŻAK

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w nocy z 17/18 marca 2018 r. odszedł na zawsze Marek ŻAK, wybitny fotograf, artysta i konserwator zabytków, wielki przyjaciel Muzeum Zamkowego w Malborku, człowiek ogromnego serca.

Absolwent studiów zabytkoznawczych na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, zajmował się zawodowo przede wszystkim fotografią dokumentalną. W latach 80. XX w. uczestniczył we wszystkich ważniejszych przedsięwzięciach konserwatorskich Muzeum Zamkowego wykonując ogromną liczbę zdjęć i reprodukcji na potrzeby prowadzonych prac. Szczególnym osiągnięciem była wykonana przez niego wspólnie z Wacławem Górskim dokumentacja polichromii sklepiennych w Pałacu Wielkich Mistrzów w świetle UV, dzięki której dokonano odkryć gotyckich malowideł w szeregu reprezentacyjnych wnętrz. W ostatnich latach pełnił funkcję starszego wykładowcy w Pracowni Fotografii Dokumentalnej macierzystego Uniwersytetu.

 

Wykonał również niezliczoną ilość zdjęć zamku malborskiego, ilustrujących szereg albumów i przewodników o zamku, które opublikował w założonej przez siebie Oficynie Wydawniczej „Excalibur”. Był wydawcą pierwszego profesjonalnego albumu o Malborku oraz autorem interesujących kolaży malarsko-fotograficznych, nawiązujących do legendy o powstaniu pierwszego zamku krzyżackiego w konarach dębu.

 

W pamięci osób, które go znały zapisał się jako niezrównany kolega, znakomity nauczyciel i dusza każdego towarzystwa, w którym się znalazł.

 

← Powrót
NS