PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennaleWystawa Malbork między sacrum a politykąRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w Sztumie
24-08-2020

Informacje / Zapraszamy na II Ogólnopolską Konferencję Naukową Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych

Zapraszamy na II Ogólnopolską Konferencję Naukową Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek Muzealnych

 

Bibliotekarz w muzeum. Praca – współpraca – wyzwanie.

Muzeum Zamkowe w Malborku, 25.09.2020 r.

 

 

 

 

Konferencja jest kontynuacją działań zapoczątkowanych przez Muzeum Warszawy w celu zwrócenia uwagi na potrzeby, zadania i pracę bibliotek muzealnych, które swoją specyfiką różnią się od pozostałych typów bibliotek. W tym kontekście, również praca bibliotekarza nabiera nowego znaczenia i wymaga innych umiejętności, które są przydatne konkretnemu kręgowi odbiorców: muzealnikom, naukowcom oraz specjalistom wielu dziedzin wiedzy. Co za tym idzie, rodzaj usług oferowanych w bibliotece ma nieco inny charakter.

Spotkanie ma na celu zwrócenie uwagi na problemy z jakimi na co dzień zmagają się pracownicy bibliotek muzealnych, stworzenie miejsca na wymianę doświadczeń i integrację środowiska.

 

Sesja w Malborku skupi się wokół pracy bibliotekarza, jego zadań, umiejętności i kompetencji; planowania działań i specyfiki pracy w bibliotece muzealnej. To bardzo ważne zagadnienie w kontekście przemian jakie dokonują się w polskim i światowym bibliotekarstwie, w świetle zmian charakteru bibliotek, już nie tylko jako miejsca, w którym można wypożyczyć książkę, lecz jako miejsca kształtującego i mającego ogromny wpływ na lokalne środowisko, integrujące społeczności i wychodzące naprzeciw potrzebom współczesnego odbiorcy kultury.

 

 

 

PROGRAM

 

 

09.30 rejestracja uczestników

 

10.00 dr hab. Janusz Trupinda (Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku) - otwarcie konferencji, oficjalne powitanie uczestników.

 

10.15−10.35 Aleksandra Siuciak (Muzeum Zamkowe w Malborku), Bibliotekarz muzealny, czyli jaki? O roli i kompetencjach zawodowych bibliotekarza w muzeum na przykładzie Muzeum Zamkowego w Malborku.

 

10.35−10.55 Marta Kurzyńska (Muzeum Narodowe w Szczecinie), Będąc „młodą” bibliotekarką, przyszedł raz do mnie czytelnik, czyli wyimki z życia Biblioteki Muzeum Narodowego w Szczecinie.

 

10.55−11.15 Katarzyna Męzik (Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie), TG „Sokół” we Francji – różne dokumenty. Opracowanie zbiorów szansą na zdobywanie kwalifikacji zawodowych przez bibliotekarzy muzealnych.

 

11.15−11.35 Katarzyna Żak-Caplot (Biblioteka Muzeum Warszawy), Bibliotekarz muzealny dziś i jutro, czyli współpraca i inicjatywy bibliotekarzy muzealnych 2019/2020.

 

11.35−12.00 DYSKUSJA / PREZENTACJA UCZESTNIKÓW KONFERENCJI

 

12.00−12.30 PRZERWA KAWOWA

 

12.30−12.50 Sylwia Szarejko (Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku), Zbiory biblioteczne i książki w Muzeum Pamięci Sybiru – misja popularyzacja.

 

12.50−13.10 Anna Gromkowska, Alicja Łuczyńska (Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie), Biblioteka Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie – historia, współpraca, perspektywa.

 

13.10−13.30 Katarzyna Pawlicka (Muzeum Historii Polski w Warszawie), Budowa stałej siedziby Muzeum Historii Polski na Cytadeli Warszawskiej – krótkie informacje.

 

13.30−14.30 DYSKUSJA / PREZENTACJA UCZESTNIKÓW KONFERENCJI / PODSUMOWANIE

 

14.30−15.30 OBIAD / PRZERWA KAWOWA

 

15.30 ZWIEDZANIE MUZEUM

 

Niebawem, na podane adresy e-mailowe, zostaną rozesłane wszelkie niezbędne informacje. Bardzo prosimy o zapoznanie się nimi.

Jednocześnie informujemy, że planujemy nagranie wystąpień oraz ich publikację na stronie internetowej lub na FB.

 

W związku z licznymi zapytaniami przesyłamy również link do malborskiej bazy noclegowej https://visitmalbork.pl/Baza-noclegowa/24-0.html

 

Do zobaczenia w Malborku!!!

 

 

Patronat medialny nad konferencją objął portal Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich - SBP.pl

 

 

Pliki do pobrania

← Powrót
NS