PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Darmowy listopad202260-lecie BiennaleEdukacja muzealna onlineWystawa Malbork między sacrum a polityką
29-11-2018

Informacje / Zaproszenie na konferencję - Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego

Zaproszenie na konferencję - Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego

Uprzejmie informujemy, że została zamknięta lista uczestników konferencji.

 

VIII Konferencja Naukowa z cyklu Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego

Honorowy Patronat prof. dr hab. Piotr Gliński

Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Prace konserwatorskie w zespole kościoła NMP w Malborku. Próba podsumowania.

Ośrodek Konferencyjny Karwan, Muzeum Zamkowe w Malborku

29 i 30 listopada 2018 roku

 

Muzeum Zamkowe w Malborku od 2004 roku organizuje konferencje pod zbiorczym tytułem „Spotkania Malborskie”. Są one forum prezentacji badań z zakresu historii, historii sztuki, kultury, konserwatorstwa - problematyki bliskiej inż. arch. Maciejowi Kilarskiemu (1922-2003). Cykl ten jest symbolicznym upamiętnieniem oraz wyrazem szacunku i wdzięczności dla wieloletniego pracownika Muzeum Zamkowego i członka Rady Muzealnej, konserwatora zabytków, historyka sztuki, wybitnego badacza architektury zamku malborskiego. Był on autorem wielu prac badawczych i opracowań naukowych, dotyczących głównie zamku w Malborku, jak też aktywnym uczestnikiem powojennej odbudowy miasta Gdańska i malborskiej warowni.

 

W tym roku chcielibyśmy podjąć temat prac wykonanych w ramach projektu „Prace konserwatorskie i roboty budowlane w zespole kościoła NMP w Muzeum Zamkowym w Malborku” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2009-2014,

w ramach programu „Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”. Efektem dwuletnich działań jest między innymi przywrócenie zespołowi zamkowemu świątyni zakonnej i unikatowego mozaikowego posągu Madonny ze wschodniego szczytu kościoła zamkowego. Zapraszamy autorów koncepcji, wykonawców, ekspertów, historyków i konserwatorów do podsumowania wykonanych prac, refleksyjnego spojrzenia z dwuletniej już perspektywy i dyskusji nad przyjętymi rozwiązaniami.

Prace wykonane w Malborku były jednym z najważniejszych projektów konserwatorskich w Europie, a sam zamek punktem odniesienia dla wielu innych projektów konserwatorskich, obiektem, który bez przesady można nazwać „podręcznikowym”.

 

Dlatego jesteśmy przekonani, iż warto podjąć refleksję i podsumować przeprowadzone działania. Konferencja odbędzie się w Malborku, w dniach 29 i 30 listopada 2018 roku i rozpocznie się prezentacją założeń i koncepcji projektu oraz efektu końcowego przeprowadzonych prac. Później przewidujemy dyskusję wraz z krótkimi wystąpieniami zaproszonych gości. Bardzo prosimy o wcześniejszą deklarację udziału w konferencji. Sekretarzem konferencji jest Wiesława Połom-Jakubowicz (w.polom[at]zamek.malbork.pl), tel. 55 6470947, która z przyjemnością pomoże we wszelkich sprawach organizacyjnych.

 

Serdecznie zapraszamy do udziału

Organizatorzy

 

Do pobrania:

← Powrót
NS