PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku60-lecie BiennaleWystawa Malbork między sacrum a politykąNowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / 2 stycznia 2022 - ostatni dzień zwiedzania wystawy "Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich"

2 stycznia 2022 - ostatni dzień zwiedzania wystawy "Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich"

W ramach programu #KulturaDostępna zapraszamy na ostatni dzień zwiedzania wyjątkowej wystawy "Regnum defendo ense et alis tego stricto. Malbork w Prusach Królewskich." Jeśli nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć drugiej części tzw. tryptyku malborskiego to jest ostatnia szansa, by zapoznać się ztą ekspozycją.

 

Celem wystawy historycznej jest zaprezentowanie dziejów zamku malborskiego, należących do niego rozległych królewszczyzn żuławskich (ekonomia malborska), miasta Malborka, województwa malborskiego oraz części diecezji pomezańskiej w okresie ich przynależności do Polski i funkcjonowania w ramach nowopowstałej prowincji Prusy Królewskie. Zakres chronologiczny wystawy rozpoczyna się od inkorporacji Prus do Korony Królestwa Polskiego przez króla Kazimierza Jagiellończyka i kończy na zajęciu w wyniku I rozbioru Polski miasta i zamku malborskiego przez oddziały pruskie 13 września 1772 r. Intencją autorów jest pokazanie na wystawie oryginalnych zabytków. Dużą grupę stanowią archiwalia – księgi, dokumenty, rysunki, kartografia. Nie zabraknie malarstwa (portrety) oraz rycin z epoki. Licznie reprezentowane będzie rzemiosło artystyczne, numizmaty oraz militaria.

Wystawa jest drugą częścią tzw. tryptyku malborskiego, którego wystawa otwierająca „Sapientia aedificavit sibi domum. Państwo krzyżackie w Prusach” uznawana jest za jedną z najciekawszych wystaw zrealizowanych w Polsce w ciągu ostatnich lat. Celem tryptyku malborskiego jest prezentacja i popularyzacja historii twierdzy malborskiej w sposób nowoczesny, odwołujący się do najnowszych trendów wystawienniczych.

NS