PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneDarmowy listopad202260-lecie BiennaleRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / 25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.25-lecie obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W środę 28 września 2022, w Wielkim Refektarzu, obchodzono uroczystość 25-lecia obecności zamku w Malborku na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W środę, 28 września br. w Wielkim Refektarzu na Zamku Średnim w Malborku odbyła się uroczystość z okazji 25-lecia obecności malborskiej twierdzy na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z tej okazji wręczone zostały odznaczenia dla zasłużonych pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku oraz medale pamiątkowe wieloletnim pracownikom.

Podczas uroczystości zaprezentowany został krótki film z 1998 r., przedstawiający uroczyste odsłonięcie m.in. przez ówczesnego dyrektora Muzeum Zamkowego, Mariusza Mierzwińskiego pamiątkowej tablicy poświęconej wpisaniu malborskiego zamku na Listę UNESCO.

Tablica ta znajduje się na ścianie przy bramie do Zamku Średniego malborskiej twierdzy. Można przeczytać na niej, że obiekt ten w grudniu 1997 r. wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

- „Zamek w Malborku został wpisany na Listę UNESCO zgodnie z konwencją o ochronie światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Stanowi to potwierdzenie wyjątkowej wartości tego zabytku, który zasługuje na ochronę dla dobra całej ludzkości” - czytamy na tablicy.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele samorządu lokalnego i wojewódzkiego, przedstawiciele malborskich służb mundurowych, byli i obecni pracownicy Muzeum Zamkowego w Malborku, a także ambasador Litwy w Polsce, Eduardas Borisovas.

Uroczystość uświetnił koncert Orkiestry Polskiego Radia „Amadeus” pod dyrekcją Anny Duczmal – Mróz.

 

Zapraszamy na materiał wideo TvMalbork.pl - Regionalna Telewizja Internetowa z tego wydarzenia.

https://www.youtube.com/watch?v=epFkNSJKD6Q&t=555s

NS