PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennaleEdukacja muzealna onlineWystawa WieliczkaPodcast Posłuchaj Muzeum

Wydarzenia / 50 lat Muzeum Zamkowego w Malborku – 20 maja, Dzień Obchodów Jubileuszu.

 

50-lecie MZM – logo

 

 

Zarządzenie nr 117 Ministra Kultury i Sztuki w sprawie utworzenia Muzeum Zamkowego w Malborku powstało dnia 13 września 1960 roku. Zgodnie z jego treścią tworzy się w Malborku Muzeum pod nazwą Muzeum Zamkowe w Malborku, którego siedzibą jest zespół zamkowy w Malborku. Muzeum jest jednostką bezpośrednio podległą Zarządowi Muzeów i Ochrony Zabytków. Zarządzenie weszło w życie z dniem 1 stycznia 1961 roku.

 

Pierwszym zadaniem Muzeum była konserwacja i odbudowa całego układu historycznego zamku. Przez 50 lat swojej działalności Muzeum podnosiło z ruin zespół zamkowy zajmując się jednocześnie codzienną aktywnością muzealną: gromadzeniem dokumentacji historycznej i zbiorów sztuki, organizowaniem wystaw stałych i czasowych, publikowaniem wydawnictw oraz prowadzeniem działalności oświatowo-edukacyjnej.

Dzisiaj Muzeum dysponuje 23 kolekcjami z zakresu sztuki, rzemiosła artystycznego, architektury i historii. Do najciekawszych należą zbiory bursztynowe, numizmatyczne, rzeźby oraz militaria. Wszystkie kolekcje cieszą się zasłużoną sławą na całym świecie.

Zespół zamkowy, w którym rezyduje Muzeum, to powierzchnia 21 hektarów o łącznej kubaturze 250 000 metrów sześciennych. W tym roku Muzeum oddało dla ruchu turystycznego Kolejną część Zamku Średniego, całe Skrzydło Zachodnie, z budzącymi zachwyt piwnicami i strychami.

Zamek uważany jest za największą budowlę ceglaną wzniesioną rękami człowieka, a jego wartość historyczna i artystyczna doceniona została w roku 1997, kiedy to cały zespół zamkowy wpisany został na listę UNESCO.

 

Z okazji Obchodów 50-lecia Muzeum Zamkowe w Malborku przygotowało bogaty program na cały rok 2011, w którym są m.in.: wystawy, koncert, eventy i wydawnictwa. Jednak 20 maja jest szczególnie ważny dla Muzeum – to tego dnia Muzeum obchodzić będzie uroczyście swój Jubileusz.

Creme de la creme – najcenniejsze z cennychZaproszonym Gościom zaprezentowany zostanie krótki film o historii Muzeum, a zasłużonym Pracownikom wręczone zostaną medale i dyplomy honorowe. Wieczorem odbędzie się wernisaż wystawy Crème de la crème – najcenniejsze z cennych malborskiego Muzeum prezentującej najbardziej wartościowe eksponaty z różnych kolekcji Muzeum Zamkowego (wejście na wernisaż tylko na zaproszenie). Nigdy wcześniej w tym samym miejscu i czasie, obiekty te nie współistniały w ramach jednej ekspozycji, dlatego będzie ona zderzeniem unikatowości z kunsztem i wartością artystyczną. Na uroczystości obecna będzie m.in.: Ambasador Obchodów 50-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku pani Beata Tyszkiewicz.

Genesis Klassik – Ray Wilson i Berlin Symphony EnsembleDzień Obchodów uświetni koncert Genesis Klassik – Ray Wilson z Berlin Symphony Ensemble zabierając publiczność w fascynującą wyprawę do magicznego świata muzyki. Partnerem Muzeum przy organizacji koncertu jest firma Philips.
 

 

 

NS