PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuPodcast Posłuchaj MuzeumRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w Sztumie

Wydarzenia / Amber: Treasures from Poland - wystawa bursztynu ze zbiorów MZM w Glasgow

The Hunterian Museum and Art Gallery,  Glasgow
5 lutego 2010 – 17 kwietnia 2010

Amber – Treasures from Poland – plakat
Wystawa bursztynu ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Malborku

 
W ramach trwającego na Wyspach Brytyjskich Roku Polskiego od 5 lutego 2010 r. w The Hunterian Art Gallery w Glasgow trwa wystawa bursztynu z naszych zbiorów. Prezentacja poświecona skarbom wykonanym z tzw. Złota Północy przedstawia historię bursztynu od czasów prehistorycznych, poprzez arcydzieła nowożytnego rzemiosła artystycznego wykonane z tego materiału, a na wytworach dwudziestowiecznych kończąc. Eksponowane są przede wszystkim przedmioty naturalne i artystyczne z bogatej kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku, uzupełnione o obiekty ze zbiorów The Hunterian Museum, pochodzące z kolekcji własnej fundatora Muzeum – dr Williama Huntera oraz o jeden eksponat z Muzeum Bursztynu w Gdańsku (tzw. Jaszczurka Gierłowskiej).
 
Najstarsze prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z czasów neolitycznych, wśród nich warto zwrócić uwagę na amulet solarny. Popularność bursztynu w czasach antycznych dokumentują ozdoby z czasów rzymskich. Na wystawie prezentowane będą też średniowieczne przedmioty, a przede wszystkim doskonałe w swej formie dzieła rzemiosła nowożytnego, wśród tych ostatnich: prywatny ołtarz opatrzony datą 1687 i szkatuły autorstwa najznamienitszych bursztynników Gdańskich, m. in. Michaela Redlina. Wystawiane będą też różnego typu przedmioty użytkowe, takie jak świeczniki, sztućce czy szachy. Spośród wytworów nowożytnych na szczególną uwagę zasługuje tzw. Kabinet Stanisława Augusta podarowany Muzeum Zamkowemu w roku 1979 przez lady Barbarę Carmont z Edynburga. Całość ekspozycji dopełnią XIX- i XX-wieczne fajki, skryptoria, zegary, a także różnego typu ozdoby. Ekspozycję zamykają dekoracyjne przedmioty współczesne obrazujące niegasnące zainteresowanie bursztynem.
 
Amber: Treasures from Poland – wystawa  Amber: Treasures from Poland – wystawa
 
Amber: Treasures from Poland – wystawa  Amber: Treasures from Poland – wystawa
 
Warto też zwrócić uwagę na sposób aranżacji ekspozycji - nowoczesny i atrakcyjny plastycznie, a jednocześnie odwołujący się swą formą do procesu powstawaniu bursztynu między pokładami ziemi.
 
Wystawa czynna będzie do 17 kwietnia 2010

Hunterian Art Gallery
82 Hillhead Street
University of Glasgow
Glasgow G12 8QQ


Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wernisażu wystawy
Strona wystawy w galerii Huntera
Strona Polska! Year

NS