PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennaleRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Podcast Posłuchaj MuzeumWieczór zakochanych na zamku w Malborku 14 lutego 2023

Wydarzenia / Edukacja muzealna online

Edukacja muzealna online

"Czar minionych lat" - cztery lata temu zakończyliśmy projekt odbudowy kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny na Zamku Wysokim w Malborku. Uroczystemu otwarciu jego wnętrza towarzyszył edukacyjny piknik rodzinny, podczas którego jednym z elementów zabawy były prezentowane kolorowanki. Jedną z nich jest wizerunek Świętej Rodziny pochodzący z wystroju Złotej Bramy - portalu wejścia głównego do świątyni.

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

Teraz Wasza kolej - wypełnijcie rysunki kolorami!

 

 

#otwartebramy #edukacjadomowa #MZMonline
#Muzea_MKiDN #zostanwdomu

_ _ _ _ _

Fot. Elżbieta Białkowska

 


 

 

W czasie rodzinnego pikniku edukacyjnego zorganizowanego z okazji zakończenia prac budowlanych i konserwatorskich w zespole kościoła na zamku wysokim w 2016 roku, kolejną kolorowanką była konsola spływów żeber sklepiennych z kaplicy Świętej Anny.

Pokolorujcie kolejny detal architektoniczny zamku. Tym sposobem, będziecie mieć kawałek naszego serca u siebie w domu.

A kiedy wszystkie bramy zostaną ponownie otwarte spotkamy się u Anny na wystawie Waszych kolorowanek!

 

 

#otwartebramy #edukacjadomowa #MZMonline
#Muzea_MKiDN #zostanwdomu

_ _ _ _ _

 

Fot. Damian Kwiecień

 


 

 

 

Dzisiaj następna kolorowanka. Detal architektoniczny ze Złotej Bramy. Zaraz, zaraz… coś nam tu nie gra. Jakbyśmy zapomnieli o czymś… Przed nami dwie kobiety. A gdzie reszta? O ile pamiętamy, to Święty Mateusz cytując Jezusa w 25 rozdziale swojego dzieła, wspomina o dziesięciu Pannach. A my tu mamy tylko dwie.

Oto propozycja dla Was: dodajcie (skopiujcie) odpowiednią liczbę kobiet, które tak trzymają w dłoniach coś na kształt kielichów, jakby coś było w tych naczyniach i jakby nie chciały niczego z tych naczyń uronić. Następnie pokolorujcie ten orszak Panien (ilu?) i poczekajcie na drugą część kolorowanki (już niedługo), która z tą dzisiejszą – złoży nam się w piękną całość.

Podpowiemy tylko, że w tych naczyniach nie ma nic do picia.

 

 

 

#otwartebramy #edukacjadomowa #MZMonline
#Muzea_MKiDNu #zostanwdomu

 


 

 

Tak! Pięć Panien Mądrych wczoraj. A dzisiaj kolejne dwie kobiety.
Inne, prawda? Gdybyśmy bawili się w: “Znajdź różnice pomiędzy dwoma obrazkami”, to pewnie wszyscy wskazalibyście na owe naczynia trzymane przez kobiety. Wczorajsze Panny – tak trzymają, jakby coś było w naczyniu. Dzisiejsze – jakby skarżyły się w smutku, że nic nie mają, że ich czarki są puste. Pewnie już wiecie, bo przeczytaliście 25 rozdział Ewangelii napisanej przez Świętego Mateusza, że tajemnicze pucharki to lampki oliwne. Mądre Panny mają oliwę w lampce, tak więc mają światło. Lampy Głupich Panien nie mają oliwy. To tak, jakby im rozładowały się smartfony i nie mogą włączyć latarki. Przypomnijmy, że cała historia weselna dzieje się nocą.

Zadanie: Ułóżcie po lewej stronie Pięć Panien Mądrych a po prawej stronie Pięć Panien Głupich (pokolorowane?). Tym sposobem ułożyliśmy całą ludzkość! Jak to? – zapytacie. Już wyjaśniamy dlaczego. Otóż orszak Panien Mądrych i głupich to obraz wszystkich ludzi, którzy będą rozdzieleni na zbawionych i potępionych w czasie Sądu Ostatecznego, jak pisze nasz Święty Mateusz. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to podział na ludzi, którzy wszystko robią na czas oraz na tych, którzy odkładają na jutro to co powinni zrobić dziś.

Brawo! Macie Złotą Bramę kościoła zamkowego w waszych domach. Prawie.

 

 

#otwartebramy #edukacjadomowa #MZMonline
#Muzea_MKiDN #zostanwdomu

NS