PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Skarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Wystawa Malbork między sacrum a politykąMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet

Wydarzenia / KOLEJNY REKORDOWY ROK NA ZAMKU W MALBORKU

KOLEJNY REKORDOWY ROK NA ZAMKU W MALBORKU KOLEJNY REKORDOWY ROK NA ZAMKU W MALBORKU KOLEJNY REKORDOWY ROK NA ZAMKU W MALBORKU KOLEJNY REKORDOWY ROK NA ZAMKU W MALBORKU

KOLEJNY REKORDOWY ROK NA ZAMKU W MALBORKU

 

Malborski zamek bije kolejne rekordy popularności. Statystyki jednoznacznie wskazują, że piąty rok z rzędu został pobity rekord. W ub. roku bilety do muzeum kupiło 27 300 osób więcej.

Dokładnie 805 201 zwiedzających odwiedziło w 2019 r. Muzeum Zamkowe w Malborku.


Zamek w Malborku odwiedziło 651 767 turystów z Polski, a 117 135 z zagranicy. Cały czas rośnie również zainteresowanie wejściem na zamkową wieżę. W 2019 roku zdecydowało się na to 80 000 osób. Do naszych oddziałów - Zamku w Kwidzynie przyjechało 28 404 osób, zaś do zamku w Sztumie 7 895 osób.

 

Wyjątkowe było też tegoroczne lato. W lipcu bilet kupiło 170 282 osób. Jeszcze więcej bo aż 192 242 osoby przyjechały w sierpniu. W historii zamku nie zdarzyło się jeszcze tak, żeby w dwa miesiące do obiektu weszło ponad 360 000 osób.

 

Najwięcej turystów jest z Polski. Chętnie przyjeżdżają do nas również goście z Niemiec, Rosji, Litwy, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Coraz więcej gości przybywa z Australii, Filipin, Japonii, Chin, krajów arabskich oraz krajów Ameryki Południowej.

 

Duża frekwencja jest efektem pracy całego zespołu pracowników Muzeum Zamkowego w Malborku. Wzrasta atrakcyjność zamku i jego oddziałów, na którą składa się kilka czynników. Na pewno jednym z nich są prowadzone na szeroką skalę prace konserwatorskie, w ramach których, przywracana jest wszystkim obiektom dawna świetność. Obok prac konserwatorskich - na zwiększenie atrakcyjności muzeum złożyła się interesująca oferta wystawiennicza,w tym także nowa wystawa czasowa „Mądrość zbudowała sobie dom. Państwo krzyżackie w Prusach”, wystawy stałe oraz bogata oferta programów dodatkowych.

 

Turyści mogą zwiedzić zamek nie tylko za dnia, ale także po zmroku. Od wielu lat dużą popularnością cieszy się wśród turystów „Nocne zwiedzanie”. Z oferty tej skorzystało blisko10 000 osób. Spore zainteresowanie jest również spektaklem „Światło i dźwięk”–w ciągu 5 miesięcy obejrzało go ponad 5 000 osób. Zamek cały czas wychodzi naprzeciw rodzinom z dziećmi. Wdrożona w 2018 roku trasa dla rodzin z dziećmi, w 2019 roku była równie oblegana, W okresie sezonu letniego, każdego dnia można było z niej skorzystać pięciokrotnie. Dużą atrakcją przyciągającą turystów jest cykliczna impreza odbywająca się w każdy trzeci weekend lipca - Oblężenie Malborka. W 2019r. była to 20 edycja imprezy. Według zamkowych statystyk na wydarzenie przyjechało blisko 100 000 ludzi.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili Muzeum Zamkowe w Malborku w 2019 r. i zapraszamy w Nowym Roku

NS