PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuEdukacja muzealna onlineKonferencja spotkania malborskie

Wydarzenia / Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”

Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”Konferencja naukowa „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”

W dniach 15 – 17 listopada 2019 r. w ośrodku konferencyjnym Karwan odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa zatytułowana „Mądrość zbudowała sobie dom…Państwo krzyżackie w Prusach”. Była ona zwieńczeniem wystawy o tym samym tytule prezentowanej w Muzeum Zamkowym w Malborku między 14 września a 17 listopada bieżącego roku. Udział w konferencji wzięło łącznie 89 osób, w tym 35 prelegentów z Polski oraz Czech, Niemiec, Rosji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. W większości prezentowali oni szacowne uczelnie polskie i zagraniczne, obecni byli również reprezentanci Muzeum Zamkowego w Malborku. W referatach zaprezentowano bardzo szerokie spektrum tematyki związanej z działalnością zakonu w Prusach. Dotyczyła ona następujących zagadnień: państwo, krzyżacy i Malbork, społeczeństwo, pobożność, klasztory i inne zakony rycerskie, osadnictwo, sztuka, zamki, architektura, sfragistyka i heraldyka zakonu. Poziom merytoryczny konferencji był wysoki.  W przyszłości pojawi się wydawnictwo pokonferencyjne.

Fot. L. Okoński.

NS