PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
60-lecie BiennaleEdukacja muzealna onlineSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuWystawa Wieliczka

Wydarzenia / Konferencja: Sztuka na terenie państwa krzyżackiego w Prusach

Pobierz i wydrukuj program konferencji (pdf)

 

IV Konferencja z cyklu Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego

IV Konferencja z cyklu Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego – Sztuka na terenie państwa krzyżackiego w Prusach

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza serdecznie Państwa do uczestnictwa w IV konferencji z cyklu Spotkania Malborskie im. Macieja Kilarskiego, organizowanej w dniach 10-11 września 2010 w powiązaniu z uroczystym zakończeniem eksponowania wystawy Fundacje artystyczne na terenie państwa krzyżackiego w Prusach.

Jubileuszowa ekspozycja pod tytułem Fundacje artystyczne na terenie państwa krzyżackiego w Prusach w założeniu organizatora - Muzeum Zamkowego w Malborku oraz współorganizatorów, Muzeum Narodowego w Gdańsku i Instytutu Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK w Toruniu - ma być prezentacją najlepszych, bądź najciekawszych zabytków artystycznych z terenu Prus Krzyżackich, jakie znajdują się obecnie w posiadaniu polskich instytucji muzealnych i diecezjalnych. Podzielona zostanie na kręgi oddziaływania elit władzy i ich wpływy na obraz artystycznego dziedzictwa. Zatem będzie prezentacją dzieł sztuki i rzemiosła artystycznego, które powstały z fundacji Zakonu, mecenatu kościelnego i zamówień publicznych: miejskich i wiejskich.

W naszym zamierzeniu konferencja ma być forum wymiany doświadczeń i prezentacji najnowszych badań, na które już nie byłoby miejsca w katalogu, a warto je zapisać, podsumowując dotychczasowe osiągnięcia polskich badaczy w tej dziedzinie. Muzeum Zamkowe w Malborku zapewnia, że materiały posesyjne ukażą się w odrębnym tomie.

Rok Grunwaldzki na zamku w Malborku

NS