PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuKonferencja spotkania malborskie60-lecie BiennaleRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"

Wydarzenia / Kongres Mediewistyczny w Leeds z naszym udziałem

Kongres Mediewistyczny w Leeds z naszym udziałem

Jak co roku, na początku lipca, brytyjskie Leeds stało się światowym centrum badań nad średniowieczem. W tym roku na tym największym spotkaniu mediewistów z całego świata pojawiło się ponad 2,5 tys. uczestników. Muzeum Zamkowe w Malborku było współorganizatorem dwóch paneli tematycznych, a nasz reprezentant przedstawił referat poświęcony wpływom budownictwa łacińskiego na Bliskim Wschodzie na rozwiązania zastosowane przy budowie zamku malborskiego.

 

International Medieval Congress odbył się w dniach 3-6 lipca 2017 r. Muzeum Zamkowe wraz z Centrum Mediewistycznym UMK w Toruniu oraz Oswald von Wolkenstein-Gesellschaft (Frankfurt/Main) współorganizowało dwa panele:

  • panel 1007: Medieval Narratives of Art and Artist, II: Material Aspects (5 lipca2017, 09.00-10.30)
  • panel 1107: Medieval Narratives of Art and Artist, II: Methodological Aspects (5 lipca2017, 11.45-12.45)

W ramach drugiego panelu swój referat zatytułowany The Teutonic Order’s Castle in Malbork (Prussia) as a Palestinian Crac: Inspirations and Realisations, wygłosił dr hab. Karol Polejowski (MZM, Dział Sztuki i Rzemiosła Artystycznego). Ponadto przewodniczył on innemu panelowi (1025), zatytułowanemu The Astonishing Middle Ages in Polish Countries, 10th – 15th centuries: Mysterious Art, Strange Inhabitants, Unusual Graves, który został zorganizowany przez Instytutu Historii i Sztuki Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie.

 

W przyszłym roku International Medieval Congress w Leeds będzie obchodził 25-lecie swego istnienia. W czasie tego wydarzenia nie może zabraknąć przedstawicieli Muzeum Zamkowego w Malborku, które jest przecież silnym ośrodkiem badań m.in. nad średniowiecznymi dziejami zakonu krzyżackiego.

 

Więcej informacji o International Medieval Congress znajdziesz pod poniższym linkiem:

https://www.leeds.ac.uk/ims/imc/imc2017.html

 

dr hab. Karol Polejowski

NS