PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuEdukacja muzealna onlineRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"60-lecie Biennale

Wydarzenia / Konkursy: Nasze zmagania z Grunwaldem

 Czas trwania konkursów: 1 stycznia  – 10 maja 2010

 

Rok Grunwaldzki na zamku w MalborkuOgólnopolskie konkursy: literacki i plastyczny - Nasze zmagania z Grunwaldem

KONKURSY GRUNWALDZKIE ROZSTRZYGNIĘTE! 
Przejdź do strony z wynikami

Bez świadomości historii i minionych dziejów trudno zrozumieć jest teraźniejszość. Rzecz nie w manifestacji narodowościowych aspiracji, lecz w pojęciu swoistego uniwersalnego charakteru oraz przełomowości wydarzeń grunwaldzkich sprzed sześciuset lat, bitwy Wschodu z Zachodem, po której świat średniowieczny nie był już nigdy taki sam. Muzeum Zamkowe w Malborku ogłasza w ramach obchodów 600- lecia bitwy grunwaldzkiej konkurs literacki oraz plastyczny "Mój Grunwald".

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy o historii bitwy pod Grunwaldem. Dawne dzieje mają być inspiracją do indywidualnego przeżycia i artystycznej kreacji.

Konkurs literacki (esej, opowiadanie) skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Konkurs literacki obejmuje następujące tematy:

► Zuchwała kradzież w Muzeum Archeologicznym w Stambule! Dzisiaj w nocy z magazynu muzealnego zniknął w niewyjaśnionych okolicznościach niezbadany jeszcze manuskrypt . Wiemy tylko, że dotyczył opisu wojen na wschodzie Europy w XV w. Zastanawiające jest, że złodzieja nie zainteresowały leżące tuż obok rękopisy o znacznie większej wartości rynkowej. Kogo więc, poza handlarzem, mógł zainteresować manuskrypt?...

► Grunwald oczami niewiernych

► Dziwny jest ten Wschód. Ze wspomnień uczestnika wydarzeń 1410 roku.

Konkurs plastyczny Mój Grunwald (technika collage) skierowany jest do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów. Obejmuje następujące materiały: tkanina, wełna, sznurek, koraliki, papier, folia, tektura, plastelina, bibuła, gips, piasek, fragmenty zdjęć, fragmenty malarstwa, rysunku itp.

Partner konkursów: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kuratoria Oświaty


Termin składania prac: 18 kwietnia 2010 r.

Do wygrania atrakcyjne nagrody: notebook Dell Mini 1110 oraz aparat cyfrowy Sony Alpha 350
nagroda: notebook Dell Mini 1110           nagroda: aparat cyfrowy Sony Alpha 350

Ogłoszenie wyników 10 maja 2010. W listopadzie planowana jest publikacja z pracami nagrodzonymi w konkursach.

Pliki do pobrania:
Regulamin konkursu literackiego (pdf)
Regulamin konkursu plastycznego (pdf)

Więcej informacji na ten temat: edukacja[a]zamek.malbork.pl

NS