WAŻNE ! Na zajęcia zapraszamy tylko do Zamku Kwidzyn. Pula zajęć do Zamku Malbork została już wyczerpana.
Program ministerialny Kultura dostępna będzie w roku 2018 realizowany w Muzeum Zamkowym w Malborku, w okresie od 12 maja do 16 listopada lub do wyczerpania puli zajęć przewidzianych w projekcie. Zajęcia prowadzone będą na Zamku w Malborku oraz w oddziałach Muzeum: na zamkach w Kwidzynie i Sztumie.
Strategicznym celem programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej. Działania te powinny służyć osiągnięciu realnych, systemowych i długofalowych efektów w niwelowaniu barier w dostępie do kultury w wymiarach: przestrzennym, ekonomicznym, społeczno-mentalnym i kompetencyjnym ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb osób z miejscowości pozbawionych bezpośredniego dostępu do narodowych zasobów dóbr kultury, instytucji kultury oraz instytucji artystycznych.
Ważnym aspektem jest uwzględnienie potrzeb osób mających utrudniony dostęp do kultury i niezaangażowanych w życie kulturalne. Podejmowane działania powinny stwarzać warunki do włączania i współdziałania przedstawicieli różnych grup społecznych w życiu kulturalnym, zdobywania pozytywnych doświadczeń w kontakcie z kulturą oraz budowaniu kompetencji odbiorców kultury.
Celem programu jest wspieranie zadań o charakterze niekomercyjnym, które zapewniają całkowicie bezpłatny dostęp odbiorców do oferty kulturalnej. Z tego względu program nie przewiduje udzielania dofinansowań jako pomocy publicznej.
Priorytetowo traktowane będą zadania popularyzujące dziedzictwo o znaczeniu narodowym i poszerzające dostęp do oferty kulturalnej, o wysokiej wartości edukacyjnej i artystycznej, integrujące społecznie. Realizowane w ramach programu zadania powinny uwzględniać organizację nieodpłatnego uczestnictwa w oddalonej przestrzennie ofercie kulturalnej oraz wyróżniać się oryginalną, spójną koncepcją, być adekwatne do potrzeb i oczekiwań odbiorców, do których są adresowane.
Ważnym założeniem programu jest umożliwianie uczestnictwa oraz integracji społecznej przedstawicieli różnych grup społecznych m.in.: dzieci i młodzieży szkolnej, osób starszych, osób z niepełnosprawnością, środowisk, które z powodu silnych barier (np. mentalnych, kulturowych, prawnych) pozostają poza obiegiem życia kulturalnego i społecznego lub mają do niego utrudniony dostęp.
Istotnym elementem realizowanych zadań powinno być nawiązywanie współpracy z innymi podmiotami – szkołami, instytucjami kultury, organizacjami pozarządowymi czy placówkami opiekuńczymi – której efektem będzie stworzenie spójnej oferty edukacyjno-kulturalnej, przyczyniającej się do rewitalizacji społecznej i rozwoju kapitału społecznego.
W sprawie lekcji muzealnych, prowadzonych w ramach programu Kultura dostępna w Muzeum Zamkowym w Malborku oraz w oddziałach na zamkach w Kwidzynie i Sztumie należy kontaktować się z:
Muzeum Zamkowe w Malborku - Tomasz Bogdanowicz - t.bogdanowicz@zamek.malbork.pl
Zamek w Kwidzynie – Joanna Jezierska - j.jezierska@zamek.malbork.pl
Zamek w Sztumie – Bogumiła Omieczyńska - b.omieczynska@zamek.malbork.pl
Zasady zgłoszeń do udziału w programie:
Niezbędnym elementem przyjęcia zgłoszenia do udziału w lekcji muzealnej, w ramach programu Kultura dostępna 2018 w Muzeum Zamkowym w Malborku jest Karta zgłoszenia, którą należy wypełnić i przesłać na adres prowadzącego wybrane zajęcia tematyczne. Potwierdzenia oraz ustalenia szczegółowe, dotyczące terminu i warunków przeprowadzenia lekcji dokonywane będą telefonicznie.
UWAGA! Wysłanie lub złożenie Karty zgłoszenia nie jest równoznaczne z przyjęciem rezerwacji lekcji.
Tematy lekcji w Muzeum Zamkowym w Malborku