PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Rusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Straty wojenneWystawa Malbork między sacrum a politykąMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet

Wydarzenia / Militaria perskie i indoperskie

 baner wystawy - Militaria perskiei indoperskie

 

Militaria perskie i indoperskie

z kolekcji Lecha Kobylińskiego 

pozyskane przez Muzeum Zamkowe w Malborku

 

 

wystawa: 20 listopada – 17 grudnia 2012 roku

miejsce ekspozycji: Łaźnia Infirmerii na Zamku Średnim

kurator wystawy: Antonii Chodyński

 

Zapraszamy na prezentację zakupionej przez Muzeum, dzięki wsparciu MKiDN, części kolekcji profesora Politechniki Gdańskiej Lecha Kobylińskiego. Czterdzieści dziewięć wystawionych przykładów perskiego i indoperskiego oręża stanowi mniejszą część liczącej łącznie sto pięć zabytków kolekcji. Pozostałych pięćdziesiąt sześć sztuk broni, zostało podarowanych przez profesora Kobylińskiemu do zbiorów Muzeum - cała kolekcja zostanie zaprezentowana publiczności w przyszłym roku.

 

W jej skład wchodzą zabytkowe militaria różnych rodzajów i typów, które występowały na terenie dawnego imperium szachów perskich w okresie od XVI do połowy XIX wieku. Są to przede wszystkim znakomite szable perskie i indoperskie (szamsziry) z głowniami wykutymi z bułatu, popularnie zwanego stalą damasceńską. Białą broń kłutą wzbogacają puginały perskie i mogolskie. Najstarsze szable pochodzą z czasów panowania szacha Abbasa I (1587-1629), większość z okresu jego następców z rodu Safawidów (do 1735/36 r.). W kolekcji znalazło się też kilka przykładów zbroi, bogato dekorowanych hełmów i karwaszy, strzelb, pistoletów i broni drzewcowej.

Otwarcie wystawy 20 listopada, godz. 16:00, wstęp wolny.

 

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  

 

NS