PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąMuzeum Zamkowe w Malborku, Ośrodek Konferencyjny Karwan, 28-29 września 2022      Konferencja  „Średniowieczne i nowożytne zamki – granice i formy ochrony w XXI wieku”      Organizatorzy:  Muzeum Zamkowe w Malborku Polski Komitet Edukacja muzealna onlinePodcast Posłuchaj Muzeum

Wydarzenia / Muzeum w Kwidzynie zaprasza: Jak to ze lnem było

 

Muzeum w Kwidzynie
18 marca 2010 – 30 czerwca 2010

 

Jak to ze lnem było

Wystawa Jak to ze lnem było, której tytuł nawiązuje do przedstawionej w formie baśni, pełnej uroku opowieści o lnie Marii Konopnickiej, ma na celu zaprezentowanie ludowego tkactwa – rzemiosła tradycyjnie przypisywanego kobietom.

Nieuchronność zachodzących przemian cywilizacyjnych sprawiła, że to rękodzieło, stanowiące do niedawna bardzo istotny element codziennego życia wsi, odchodzi w zapomnienie.
 
Zamierzeniem ekspozycji jest ukazanie procesu obróbki lnu od momentu posiania ziarna do uzyskania niezbędnego niegdyś w każdym gospodarstwie lnianego płótna, z jednoczesną rejestracją bogatej obrzędowości towarzyszącej od wieków temu zajęciu. Umożliwią to zgromadzone na wystawie tradycyjne narzędzia do obróbki włókna lnianego, wzbogacone fotografiami dokumentującymi ich zastosowanie.
 
Wystawa ma charakter ekspozycji rodzinnej. Ścieżka edukacyjna, przeznaczona dla młodego odbiorcy, nawiązująca do utworu Marii Konopnickiej, połączona została z elementami pouczającej zabawy. Jej celem jest zachęcenie dzieci do przeczytania tej ciekawej lektury. Prezentacja zawiera również odniesienia do znanych legend, mitów, przypowieści związanych z procesem tkania i przędzenia.
 
Serdecznie zapraszamy do Zamku w Kwidzynie!
 

 
Wystawa przygotowana przez Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
  
 
Eksponaty pochodzą ze zbiorów:
Muzeum w Kwidzynie – Oddziału Muzeum Zamkowego w Malborku
Muzeum Narodowego w Gdańsku – Oddziału Etnografii
Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
 
Koncepcja i scenariusz: Barbara Maciejewska
Aranżacja plastyczna: Hanna Błaszkowska-Gregor
Kurator wystawy w Muzeum w Kwidzynie: Sylwia Tatara

 

NS