PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Straty wojenneWernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieEdukacja muzealna onlineSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Muzeum Zamkowe w Malborku nagrodzone wyróżnieniem w konkursie Sybilla 2019

Muzeum Zamkowe w Malborku nagrodzone wyróżnieniem w konkursie Sybilla 2019 Muzeum Zamkowe w Malborku nagrodzone wyróżnieniem w konkursie Sybilla 2019

Nowoczesny system zabezpieczenia zbiorów eksponowanych na wystawach muzealnych w przestrzeniach Muzeum Zamkowego w Malborku został nagrodzony w tegorocznej, 40. edycji konkursu Sybilla 2019, którego Jury co roku przygląda się największym osiągnięciom na polu muzealnictwa w Polsce.

 

Celem utworzenia Konkursu Sybilla był, jak informują jego organizatorzy „Wybór i uhonorowanie najważniejszych projektów zrealizowanych przez polskie muzea w ubiegłym roku w takich obszarach jak konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, nowe i zmodernizowane wystawy stałe, wystawy czasowe, zarządzanie.” W tym roku Jury obradowało pod przewodnictwem prof. dr hab. Wojciecha Włodarczyka, w składzie dr hab. Piotr Kwiatkowski (zastępca przewodniczącego), Przemysław Głowacki, mgr inż. Marcin Krawczyk, dr hab. Piotr Kwiatkowski, Hanna Nowak-Radziejowska, Alicja de Rosset, Piotr Semka, dr hab. Adam Szpaderski, profesor Uniwersytetu SWPS, dr hab. inż. Krzysztof Wisłocki, prof. dr hab. Wojciech Włodarczyk, Dorota Ząbkowska. Decyzją ekspertów, Muzeum Zamkowe w Malborku zdobyło wyróżnienie w konkursie Sybilla 2019 w kategorii „Zarządzanie” za przeprowadzenie wyjątkowo wymagającego projektu wprowadzenia nowoczesnego systemu zabezpieczenia zbiorów eksponowanych na wystawach muzealnych w przestrzeniach Muzeum.

Zamek w Malborku, wyjątkowy zabytek architektury, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO jest trudnym miejscem do prezentowania wybitnych dzieł sztuki i rzemiosła architektonicznego. Są one bardzo wrażliwe na zmieniające się czynniki klimatyczne – zmiany wilgotności i temperatury oraz na działanie promieni słonecznych. Zachowana historyczna architektura wraz z elementami wyposażenia i wystroju wnętrz wymusza kompleksowe podejście do tematu bezpieczeństwa zbiorów. Opracowany w Muzeum Zamkowym w Malborku system zarządzania bezpieczeństwem zbiorów – zarówno w aspekcie zabezpieczenia przed kradzieżą bądź zniszczeniem, jak i w aspekcie bezpieczeństwa klimatycznego składa się z następujących elementów, które mogą być w elastyczny sposób dostosowywane do potrzeb kolejnych wystaw czasowych: usprawnionego systemu sygnalizacji włamania i napadu, systemu nowoczesnych gablot muzealnych podłączanych do systemu SSWiN oraz elementów modelowania światła w sposób bezpieczny dla muzealiów (zasłony oraz spełniające normy oprawy oświetleniowe).” Tłumaczy Dr hab. Janusz Trupinda, Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

 


 

Wprowadzenie nowoczesnych zabezpieczeń otwiera nowy rozdział w historii pracy Muzeum Zamkowego w Malborku i znacząco wpłynie na poszerzenie jego kompetencji jako instytucji wystawienniczej i naukowej. Najwyższej klasy warunki prezentowania i przechowywania dzieł sztuki sprawią także, że inne instytucje będą chętniej angażowały się we współpracę z Muzeum Zamkowym co w przyszłości zaowocuje rosnącą liczbą prestiżowych, międzynarodowych projektów realizowanych w Malborku. Świetnym przykładem takiej współpracy jest rozpoczęty w roku 2018 projekt „„Bilde von Prage. Czeska rzeźba stylu pięknego około 1400 w państwie krzyżackim w Prusach”. Jego zwieńczeniem jest otwarta 18 października wystawa, na której zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć kilkanaście unikalnych rzeźb, z których spora część pochodzi od instytucji użyczających i po raz pierwszy zostaje zaprezentowana w takim kontekście.

„Zamek malborski jest masowo odwiedzaną atrakcją turystyczną, ale także miejscem ważnym dla budowania tożsamości mieszkańców miasta i regionu. Stworzenie lepszych warunków do eksponowania zbiorów muzealnych daje większe możliwości do prezentacji gościom Muzeum Zamkowego w Malborku elementów tego dziedzictwa. Gwarancja bezpieczeństwa zbiorów umożliwiła podjęcie dialogu i współpracy z najważniejszymi instytucjami muzealnymi na świecie. Obecność na międzynarodowej arenie muzealnej stwarza możliwość naszym gościom szansę szerszego uczestnictwa w ofercie kulturalnej i zwiększa komfort jej percepcji. Zastosowane systemy bezpieczeństwa pozwalają również na pełniejsze eksponowanie architektury wnętrz zamku, w których budowane są wystawy czasowe. Dzięki ograniczeniu ingerencji technicznych zabezpieczeń architektura staje się integralną częścią ekspozycji, co wzmacnia siłę jej przekazu i pozwala zwiedzającym lepiej zrozumieć historię zamku i jego rolę w dziedzictwie regionu. Doświadczenia zbierane w Malborku zostaną wykorzystane w dwóch oddziałach Muzeum Zamkowego w Malborku – zamkach w Kwidzynie i Sztumie.” Informuje Muzeum Zamkowe w Malborku.


 

Ogłoszenie wyników Konkursu Sybilla 2019 odbyło się 19 października 2020. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią COVID-19 ceremonia została przeprowadzona online. Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskich muzealników. Na jego prestiż składa się długa historia i setki nagrodzonych oraz wyróżnionych. Jak informuje Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, który od 2011 zajmuje się organizacją Konkursu: „Od blisko czterdziestu lat wyróżnienie w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla jest najważniejszą formą uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. Przez lata konkurs zmieniał się w zakresie m.in. sposobu wyłaniania i nagradzania zwycięzców, przyznawanych nagród, powoływania i procedowania jury. Główne założenia – nagradzania i upowszechniania najwybitniejszych osiągnięć ze wszystkich obszarów działalności muzealnej – pozostały jednak niezmienione.”


ZDJĘCIA DO PUBLIKACJI

 

DODATKOWE INFORMACJE:

Muzeum Zamkowe w Malborku – muzeum  powołane do życia  dnia 1 stycznia 1961 roku. Jego główną siedzibą jest pokrzyżacki zamek w Malborku, w 1997 r. wpisany na światową listę zabytków kultury UNESCO.  Zbiory Muzeum liczą sobie już blisko 50 tys. muzealiów, głównie zabytków rzeźby, malarstwa, detalu architektonicznego, numizmatów i rzemiosła artystycznego. Oddziałami Muzeum Zamkowego są: Zamek w Kwidzynie (od 1972) i Zamek w Sztumie (od 2018). W 2019 muzeum zwiedziło 805 201 osób. W 2011 muzeum zostało odznaczone Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, było też wielokrotnie nagradzane za działalność konserwatorską i wystawienniczą.  

 

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla to wydarzenie na stałe wpisane w kalendarz polskich muzeów. Na jego prestiż składa się długa historia (w przyszłym roku odbędzie się 40. edycja konkursu) i setki nagrodzonych oraz wyróżnionych wybitnych wystaw, publikacji, badań naukowych, realizowanych przez całe spektrum polskich muzeów. Prześledzenie historii Sybilli wiele mówi o tym, jak na przestrzeni lat zmieniały się muzea i akcenty ich działalności. Od roku 2011 Konkurs organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

 

 

NS