PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku60-lecie BiennalePodcast Posłuchaj Muzeum

Wydarzenia / Muzeum Zamkowe z wizytą w Estonii.

Muzeum Zamkowe  z wizytą w Estonii.Muzeum Zamkowe  z wizytą w Estonii.Muzeum Zamkowe  z wizytą w Estonii.Muzeum Zamkowe  z wizytą w Estonii.Muzeum Zamkowe  z wizytą w Estonii.Muzeum Zamkowe  z wizytą w Estonii.Muzeum Zamkowe  z wizytą w Estonii.Muzeum Zamkowe  z wizytą w Estonii.

Muzeum Zamkowe w Malborku z wizytą w Estonii.

 

Od 28 do 30 czerwca 2019 w Saaremaa Muuseum, w Estonii odbywała się piętnasta edycja „Dni Zamku Kuressaare”. Po raz czwarty do udziału w tym wydarzeniu zaproszona została delegacja Muzeum Zamkowego w Malborku, reprezentowana przez Arkadiusza Dzikowskiego z Działu Edukacji Muzeum, Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej i przedstawicieli zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych Prowincji Pruskiej Kapituły Rycerstwa Polskiego.

Oba muzea są zaangażowane w prace Stowarzyszenia Zamków Rejonu Morza Bałtyckiego. Wizyta polskich gości realizowana była we współpracy z Ambasadą Rzeczpospolitej Polskiej w Tallinie – stałym partnerem organizacyjnym Dni Zamku Kuressaare.

 

Tegoroczne prezentacje miały szczególny charakter, ze względu na liczny i różnorodny skład grupy polskiej oraz obecność radcy ministra Tomasza Szeraticsa, chargé d’affaires ambasadora. Pan radca Tomasz Szeratics wziął udział w otwarciu imprezy oraz towarzyszył polskim rekonstruktorom w obozie i podczas pokazów. Na wałach zamku Kuressaare zawisł dużych rozmiarów baner reklamowy Muzeum Zamkowego w Malborku, a pokazy prowadzone były w kontekście zbliżającej się wystawy pt.: „Mądrość zbudowała sobie dom”. Polscy uczestnicy imprezy wykorzystali wizytę w Estonii do rozpropagowania informacji o tym wydarzeniu wśród widzów i gości imprezy. Żywe zainteresowanie przygotowywaną wystawą wyrazili zarówno pan chargé d’affairs ambasadora, jak i przedstawiciele Saaremaa Muuseum, deklarując chęć odwiedzenia w tym czasie zamku w Malborku!

 

Do Kuressaare zawitał także na kilka godzin fiński kolekcjoner Peter Mustonen, którego zbiory militariów eksponowane są w Kuressaare, w ramach wystawy „Kings and Guards”. Peter Mustonen osobiście oprowadził polskich rekonstruktorów po wystawie, wyjmując z gablot niektóre eksponaty. Wzięcie do ręki karabeli proweniencji lwowskiej lub monachijskiego miecza z przełomu XV i XVI wieku było niezapomnianym przeżyciem. Interesującym wydarzeniem było otwarcie na zamku Kuressaare specjalnie zaprojektowanej strefy zabaw dla dzieci, która powstała we współpracy z jedną z polskich firm wykonawczych. Największą atrakcją polskich prezentacji były konne pokazy turnieju typu joust, uzupełniane pokazami walk pieszych, artylerii, szpitala polowego i koncertami muzyki dawnej w wykonaniu zespołu malborskiego chóru „Lutnia”. Przed odjazdem, przedstawiciele Saaremaa Muuseum omówili z polską delegacją dalsze plany współpracy. To dobry prognostyk na przyszłość.

NS