Na zaproszenie Muzeum Obojga Narodów, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, użyczyliśmy i prezentujemy tam fragment naszej tegorocznej ekspozycji „Pierwsza Rzeczpospolita w zbiorach zamku malborskiego (XVII-XVIII wiek)”. Na Podlasie zawieźliśmy zabytki rzemiosła artystycznego, w tym ceramikę pomorską, wyroby metalowe z warsztatów gdańskich, elbląskich, a także z centralnej Polski. Z naszego bogatego zbioru numizmatycznego wybraliśmy medale związane z wydarzeniami wojen szwedzkich i ceremonii ślubnych króla Władysława IV Wazy. Uzupełnieniem są kopie map Żuław, Polski oraz plany miast z XVII wieku, w tym oczywiście Malborka. Bohaterem wystawy stał się spiżowy dzwon odlany w 1655 roku w Grodnie przez słynnego gdańsko-warszawskiego ludwisarza Daniela Thyma. Wernisaż wystawy odbył się w siedzibie bielskiego muzeum w dniu 9 listopada.
Bielsk Podlaski to historyczne miasto dawnej Rzeczpospolitej, pierwotnie gród książęcy, a po nadaniu przez króla Aleksandra Jagiellończyka prawa magdeburskiego ważne miasto. Znaczenia nabrało w XVI wieku, gdyż tędy przebiegała droga z Krakowa i Warszawy do Wilna, którą królowie udawali się z Korony na Litwę.
Muzeum Obojga Narodów mieści się w zabytkowym, późnobarokowym ratuszu z lat 1776-1780.
Kuratorem wystawy jest Artur Dobry. W przygotowaniu ekspozycji uczestniczyli również: opiekun kolekcji metalu zabytkowego i mebli Bartłomiej Butryn, konserwator dzieł sztuki Agnieszka Ruszkowska oraz pracownik Działu Organizacji Wystaw Mirosław Czapski. Oprawę graficzną przygotowała Jolanta Kacperska z pracowni plastycznej.
Zapraszamy na fotoreportaż z wernisażu wystawy na stronie Muzeum w Bielsku Podlaskim.
http://muzeum.bialystok.pl/muzeum-w-bielsku-podlaskim/wystawy-czasowe/