PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wernisaż wystawy "Bohaterowie plebiscytu" na zamku w SztumieEdukacja muzealna online60-lecie BiennaleSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / NOWA RADA DS. MUZEÓW PRZY MKIDN

W środę 14 stycznia w sali konferencyjnej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie odbył się VI Zjazd Muzeów Rejestrowanych. Spotkanie otworzyła Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska. Podczas zjazdu 119 przedstawicieli muzeów wybrali spośród swojego grona 11 kandydatów na członków Rady do Spraw Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kadencję 2015 – 2018.


Kadencja obecnie działającej Rady kończy się w kwietniu br. Oprócz podsumowania jej działalności, na zjeździe przedstawione zostały informacje o pracach Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz I Kongresie Muzealników Polskich. Tematem obrad był też projekt założeń projektu ustawy o ponownym wykorzystaniu informacji sektora publicznego.


Rada do Spraw Muzeów działa jako organ opiniodawczo-doradczy w sprawach zarządzania, finansowania oraz polityki kulturalnej w zakresie muzealnictwa. Składa się z 21 osób wyróżniających się wiedzą merytoryczną, osiągnięciami zawodowymi oraz dorobkiem w zakresie muzealnictwa (10 wskazanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 11 wybranych na zjeździe). Miło nam poinformować, że już po raz szósty wśród wybranych znalazł się dyrektor naszego Muzeum Mariusz Mierzwiński. Gratulujemy.

NS