PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Nowa identyfikacja wizualna  Muzeum Zamkowego w MalborkuEdukacja muzealna onlineStraty wojenneSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w Malborku

Wydarzenia / Nowa wystawa " Mądrość zbudowała sobie dom... " Państwo krzyżackie w Prusach

Nowa wystawa " Mądrość zbudowała sobie dom... " Państwo krzyżackie w Prusach

Zapraszamy na nową wystawę " Mądrość zbudowała sobie dom... " Państwo krzyżackie w Prusach , której otwarcie nastąpi 14.09.2019.

Zamek Wysoki będzie miejscem wyjątkowej ekspozycji o działalności zakonu krzyżackiego w Prusach.

 

Będzie to pierwsza w Polsce tak obszerna i różnorodna wystawa, podejmująca niezwykle ciekawy i złożony temat krzyżackiego władztwa w Prusach, z całym bogactwem wątków i motywów, jakie składają się na to zagadnienie. Nie bez znaczenia jest fakt, że ekspozycja zostanie rozlokowana we wnętrzach stołecznego malborskiego zamku, co zapewni prezentowanym na niej zabytkom odpowiedni kontekst merytoryczny oraz wysokiej klasy oprawę estetyczną. Międzynarodowa wystawa, na której znajdzie się kilkaset eksponatów zaprezentuje te dwa na pozór sprzeczne ze sobą wymiary władztwa krzyżackiego w Prusach: ideologiczny i praktyczny, stanowiące o wyjątkowości państwa kierowanego w szczytowym okresie jego rozwoju przez kilkuset braci zakonnych. Wydarzeniu towarzyszyć będzie katalog oraz międzynarodowa konferencja naukowa.

 

Tytuł wystawy jest cytatem zaczerpniętym z Księgi Przysłów (9,1), wykorzystanym przez krzyżackiego kronikarza Piotra z Dusburga w przedmowie do „Kroniki ziemi pruskiej”. Wybrany fragment kroniki oddaje sposób postrzegania świata przez Krzyżaków oraz ideologię sprawowania przez nich władzy na podbijanych terytoriach. Podobnie patrzyli na swoją działalność, w tym na państwo w Prusach, które przybrało bardzo funkcjonalną i dojrzałą organizacyjnie formę. Na tym polegał właśnie fenomen tego organizmu państwowego zarządzanego przez realizujących ideologię krucjatową braci rycerzy, który stał się jednym z potężniejszych władztw w późnośredniowiecznej Europie.
 

Czas trwania wystawy: 14.09. - 17.11.2019

Rada Naukowa wystawy:
prof. dr. mult. h.c. Udo Arnold
prof. dr hab. Michał Woźniak
prof. dr hab. Przemysław Mrozowski

Kurator:

dr hab. Janusz Trupinda
 

Współpraca kuratorska:

Bartłomiej Butryn, Monika Czapska, Joanna Czarnowska, Artur Dobry, dr hab. Karol Polejowski, Zbigniew Sawicki

 

Patronat honorowy:

prof. dr hab. Piotr Gliński

wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury i dziedzictwa narodowego

 

Patronat:

Konsulat Republiki Austrii w Gdańsku

 

Patroni medialni:

 

 

                   

NS