PLENDE
unesco logo kwidzyn logo sztum
Wystawa Malbork między sacrum a politykąSkarby Zamkowych Kolekcji - nowy projekt edukacyjny Muzeum Zamkowego w MalborkuRusza projekt "Przebudowa zabytkowych budynków gospodarczych na Przedzamczu zamku w Malborku wraz z ich dostosowaniem do funkcji kulturalno-edukacyjnych"Straty wojenne

Wydarzenia / Obchody 50-lecia powstania Muzeum Zamkowego w Malborku – program

  

 PROGRAM OBCHODÓW ROKU JUBILEUSZOWEGO

 
pdf symbol


Program Obchodów Roku Jubileuszowego – PL
(pdf)
Jubilee Year Celebrations Programme – EN
(pdf)
Feierprogramm für das Jubiläusjahr – DE
(pdf)
ПРОГРАММА ПРАЗДНОВАНИЯ ЮБИЛЕЙНОГО ГОДА – RU (pdf)
Jubiliejinių Metų Paminėjimo Programa – LT (pdf)

 


STYCZEŃ

 

Moje Muzeum – konkurs plastyczny

Moje Muzeum – konkurs plastyczny
Interaktywna zabawa dla dzieci i młodzieży – czyli wariacje plastyczne, których motywem przewodnim jest kolekcja w muzeum. Za inspirację młodym artystom mogą posłużyć wystawy już zrealizowane, jak i te wyimaginowane, które ciągle tkwią w świecie wyobraźni. To też doskonała okazja, by zaprezentować własne zbiory, które skryte w szafach, na strychach i innych zakamarkach czekają na wizualizację wernisażu. Zabawa w twórców daje możliwość przedstawienia własnego muzeum, określenia jego funkcji oraz umożliwia nowe podejście do formy kolekcji, jej sposobu widzenia oraz definiowania kolekcjonerstwa.

 

Wizja lokalna

Wizja lokalna
Program edukacyjny dla uczniów zarówno szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Cykl zajęć terenowych prezentuje wyselekcjonowane archiwalia, fotografie, które obrazują ogrom zniszczeń powstałych na terenie warowni po działaniach frontowych podczas II Wojny Światowej. Forma wizji lokalnej – gdzie jej uczestnik odkrywa tajemnicę świetności, podniesionej z ruin, a stanowiły one 50 proc. obiektu – nie tylko spełnia oczekiwania odbiorcy, ale też wymaga aktywności. W programie nie zabraknie również codziennych dni odbudowy.

 

Konfeencja prasowa – Zachęta

26 stycznia – konferencja prasowa – Galeria Sztuki Zachęta, Warszawa
Inaugurację obchodów 50-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku otwiera podsumowanie prac wykonanych w Zespole Rezydencjonalnym Wielkich Mistrzów na Zamku Średnim, które sfinansowane zostały z tzw. Funduszu Norweskiego. Dzięki niemu, m.in. blask odzyskał Wielki Refektarz, największe wnętrze warowni, w którym w wiekach średnich jadali królowie i dygnitarze Europy. Kres kampanii napoleońskiej zamienił wyjątkową salę w największy lazaret – uwieczniony na obrazie prezentowanym w Wersalu. Przez niemal całe lata 90. XX wieku trwały zmagania uczonych by powstrzymać w tym rejonie Zamku katastrofalny rozłam ścian, których brzegi dzieliło już 20 centymetrów. Skuteczna okazała się metoda polskich inżynierów i górników. Ten heroiczny wysiłek w ratowaniu bezcennego zabytku miał swoją kontynuację dziesięć lat później, gdy przeprowadzono na wyjątkową skalę konserwację całego skrzydła zachodniego.

 

LUTY

 

Pokaz mappingu4 lutego – Chodź, pomaluj mój świat
Niezwykły spektakl laserowych świateł i dźwięku. Nowoczesne technologie i muzyka ożywią mury średniowiecznej warowni. To podróż w inny wymiar czasu i przestrzeni. Specjalnie zaaranżowany pokaz mappingu na dziedzińcu Zamku Średniego, czyli malowanie obrazów światłem na murach. Wieczorna impreza otwarta dla publiczności, godz. 19.00.

 

Tymon & The Transistors

 

4 lutego – Koncert rockowy Grupy Tymon & The Transistors
Przyziemie Karwanu – wstęp wolny

 

 

 MARZEC

 

Goście na Zamku w Malborku

1 marca – Goście na Zamku w Malborku – wystawa
Malbork jest miejscem, które od wieków przykuwa uwagę Europy. Gościły w nim i podziwiały jego mury osoby najróżniejszego stanu i profesji: możni tego świata, wojskowi i artyści, dyktatorzy i spiskowcy, bogacze i biedni. Jako że na ekspozycji mógł być zaprezentowany jedynie niewielki ułamek osób składających wizyty na zamku, wybrano te najbardziej znane oraz zasłużone dla historii i kultury.

 

  

Parozamkiem w piękny rejs

1-30 marca – Parozamkiem w piękny rejs – limitowana seria voucherów
W marcu dla turystów przygotowaliśmy niespodziankę. Każdy zamiast biletu wstępu, w jego cenie otrzyma pamiątkowy obrazek. Jest to reprodukcja specjalnie przygotowanego na ten cel, malowanego ręcznie – projektu Mariusza Stawarskiego, znanego artysty, plastyka, którego prace zdobywały nagrody w całej Europie. Jego obrazy można podziwiać, m.in. w warszawskiej Galerii Zapiecek. Więc… zapraszamy do kolekcjonowania limitowanej serii zamkowych pamiątek.

 

Skarby z bursztynu

4 marca – Bursztyn – odsłona pierwsza
Specjalna prezentacja wybranych eksponatów z malborskiej kolekcji bursztynu w nietypowej aranżacji we wnętrzu Łaźni Infirmerii na Zamku Średnim, przygotowana we współpracy z Hunterian Museum and Art Gallery w Glasgow, z którego zbiorów będzie pokazany w Malborku należący niegdyś do fundatora tego najstarszego muzeum w Szkocji – dr Williama Huntera – wspaniały kielich bursztynowy, poddany konserwacji w pracowni Muzeum Malborskiego.

 

tulipan

8 marca – Ozdobny tulipanek w klapie
Turyści odwiedzający tego dnia Muzeum Zamkowe otrzymają na pamiątkę znaczek w kształcie kwiatka, czyli logo jubileuszowych obchodów. Warto podkreślić, że ten stylizowany tulipan nawiązujący formą do blankowego zwieńczenia średniowiecznych wież zaprojektował również artysta Mariusz Stawarski – rówieśnik Malborskiego Muzeum!!!

 

Konkurs historyczny

Śledczy na start – internetowy konkurs historyczny
Internauci zapasy z historią rozpoczną 21 marca o godzinie 12.00. Wówczas opublikowane zostanie pierwsze zadanie, by na nie odpowiedzieć należy poszukiwać różnych źródeł informacji i ruszyć śladami zamkowej historii. To trudne zmagania z zawiłościami minionych wieków i czasem, bowiem ten na znalezienie rozwiązania mija, gdy opublikowane zostanie następne pytanie – najczęściej po kolejnych 24 godzinach. 10 dni gotowości, 10 pytań i ponad 10 dni poszukiwań.

 

MAJ

 

Noc Muzeów

14 maja – Noc Muzeów
W tę jedną, majową noc w roku, Muzeum Zamkowe w Malborku otwarte jest do późnych godzin nocnych. Zapraszamy na specjalne nocne zwiedzanie oraz dodatkowe atrakcje. W tym roku, z okazji 50-lecia istnienia muzeum przeniesiemy się w szalone lata 60. XX wieku – wszystkie atrakcje przygotowane na tę wyjątkową noc przeniosą nas w klimat lat, w których narodziło się Muzeum.

 

Dzień obchodów 50-lecia

 


20 maja – Dzień Obchodów 50-lecia Muzeum:

 

 

Creme de la creme

Crème de la crème – najcenniejsze z cennych malborskiego muzeum
Inauguracja wystawy prezentującej najbardziej wartościowe eksponaty z różnych kolekcji Muzeum Zamkowego. Nigdy wcześniej w tym samym miejscu i czasie obiekty te, nie współistniały w ramach jednej ekspozycji, dlatego będzie ona zderzeniem unikatowości z kunsztem i wartością artystyczną.

 

Koncert Genesis Klassik

Koncert Genesis Klassik – dziedziniec Zamku Średniego
Specjalny koncert na jubileusz Muzeum – wystąpi jeden z najwybitniejszych wokalistów i autorów rockowych świata Ray Wilson wspólnie ze słynnym kwartetem Berlin Symphony Ensemble. Projekt przedstawia zarówno kultowe utwory z czasów progresywnej twórczości Genesis jak i znane przeboje z lat 80’ i 90’. Charyzma Raya Wilsona w połączeniu z pasją muzyków Berlin Symphony Ensemble tworzą niezwykłą atmosferę podczas koncertów, zabierając publiczność w fascynującą wyprawę przez wszystkie okresy działalności zespołu.

 

• Historyczne inspiracje – nowy park średniowiecznych machin w Malborku
Szczęk machin oblężniczych w warowni. Odgłosy walki w wyobraźni. Nie możesz ich zobaczyć – żadna nie przetrwała. Otóż nie! Artysta, rzemieślnik, pasjonat tak długo dedukował, aż poruszył wyobraźnię i powstała machina oblężnicza inspirowana średniowiecznym wojowaniem. Sprawdź, czy jej autor trafnie odgadł jej mechanizm. Wszystko w miejscu dotąd nie udostępnianym – na przedzamczu. W nowej jakości przestrzeni w średniowiecznym parku zdarzeń. W miejscu, gdzie hipotezy o minionych wiekach inspirują wyobraźnię. W roku jubileuszowym Muzeum Zamkowe rozpoczyna zagospodarowanie tej przestrzeni. To początek, a w niedalekiej przyszłości będzie można nawet samemu spróbować swych sił w zdobywaniu zamku...

 

IX Bałtycki Festiwal Nauki

26-27 maja – IX Bałtycki Festiwal Nauki – Muzeum od kuchni
Program edukacyjny w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki skierowany do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. To swoista wędrówka przez wybrane pracownie muzealne od plastycznej, archeologicznej po dział konserwacji. Dzięki temu młodzież zapozna się z codzienną pracą w placówce. Zobaczy to, czego turysta nie zauważa: systemy pomiaru wilgotności, temperatury, czy bezpieczeństwa. Dowie się kto i jak często sprząta… i ile energii elektrycznej zużywa taki obiekt. Także w jakich sprawach turyści zwracają się do osób odpowiedzialnych za pierwszy kontakt i jak często na strzelnicy jest strażnik noszący broń przy pasie oraz czy turyści błądzą?

 

CZERWIEC

 

XXIII Miedzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego

4 czerwca – XXIII Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego
To najstarsza w Polsce cykliczna impreza artystyczna (organizowana od 1963 roku) i zarazem najważniejsza impreza na świecie dot. małej grafiki dedykowanej (popularna zwłaszcza w Japonii i w krajach Europy Zach.). To wielkie święto grafiki współczesnej w Malborku – wystawy, spotkania z artystami i zbieraczami z całego świata. Głównym akcentem będzie ceremonia wręczenia nagród i wyróżnień tegorocznego konkursu, otwarcie pokonkursowej wystawy XXIII Biennale i ekspozycji towarzyszącej – w tym roku będzie to prezentacja twórczości wybitnego polskiego artysty-grafika Wojciecha Łuczaka. Jednocześnie w dniach 3-5 czerwca będzie trwał Międzynarodowy Zjazd Artystów i kolekcjonerów Ekslibrisu – impreza otwarta dla publiczności, w trakcie której można będzie spotkać się ze znanymi w świecie artystami-grafikami, twórcami m.in. ekslibrisów, będzie też możliwość zakupu i wymiany prac.

 

• Międzynarodowy Festiwal Kultury Dawnej
Impreza organizowana przez Młodzieżowy Dom Kultury, Burmistrza Miasta Malborka i Muzeum Zamkowe.

 

• 17-24 czerwca – Weekend z numizmatem
Każdy turysta odwiedzający w tym okresie malborskie muzeum otrzyma pamiątkowy – wybity z okazji jubileuszu – żeton.

 

• 17 czerwca – Srebra monetami inkrustowane – wystawa z Litwy
W roku jubileuszowym zaprezentujemy wystawę około stu zabytkowych naczyń (tac, kufli, pucharów i dzbanów) zdobionych numizmatami, pochodzących ze zbiorów Muzeum Historycznego na zamku w Trokach, z którym Muzeum Zamkowe współpracuje już 15 lat. To pierwsze wspólne przedsięwzięcie wystawiennicze obu placówek. Warto dodać, że Troki to partnerskie miasto Malborka. Wystawę będzie można oglądać do końca września.

 

• 18 czerwca – Zacni goście – Mennica Polska w Muzeum Zamkowym w Malborku
Wizyta tej znamiennej instytucji w warowni nad Nogatem jest potwierdzona, ale jej program ściśle tajny. Wiadomo, że odbędzie się promocja numizmatu okolicznościowego wybitego przez Mennicę Polską z okazji 50-lecia Muzeum. Jednak nie to wydarzenie owiane jest tajemnicą. Dla koneserów i turystów Mennica Polska przygotowała MEGA niespodziankę. No cóż pozostało nam tylko cierpliwie czekać i odmierzać czas... Imprezie towarzyszyć będzie wystawa prac projektowych numizmatu okolicznościowego. Wiadomo także, że będzie można uzyskać praktyczne porady od specjalistów i dokonać ekspertyzy własnych monet z prywatnych zbiorów.

 

24 czerwca – ENmusic festival – Noc Świętojańska na zamku w Malborku
Nogat będzie unosił wianki w rytm rockowej muzyki a międzymurze zapełni się pląsami i śpiewem.
 

 

LIPIEC

 

XII Obleżenie Malborka

21-24 lipca – Oblężenie Malborka – XII edycja
Organizowana z niezwykłym rozmachem od 2000 roku największa impreza plenerowa na Pomorzu Oblężenie Malborka to wydarzenie łączące historyczny charakter najpotężniejszej twierdzy średniowiecznej Europy z aktywną rozrywką i edukacją. Impreza nawiązuje do wydarzeń sprzed 600 lat, kiedy to zwycięskie wojska króla Władysława Jagiełły ruszyły spod Grunwaldu w kierunku krzyżackiej warowni. W czasie imprezy do Malborka zjeżdżają bractwa rycerskie z kraju, jak i zagraniczne drużyny w liczbie około 350 osób. Wszyscy biorą udział w inscenizacji historycznej oblegania murów zamku. Dodatkowo liczna ilość atrakcji w obrębie zamku pozwoli na odczucie średniowiecznego klimatu: obóz rycerski ze stacjonującym wojskiem, jarmark rzemiosł średnio-wiecznych, pokazy piesze i konne, turnieje łucznicze i kusznicze i wiele innych.


• 27 lipca 2011 – koncert the Morrison Ladies Choir
Dziedziniec Zamku Średniego, godz. 16.00

 

• 28 lipca 2011 – koncert chóru Ave Verum z Londynu
Kapitularz, Zamek Wysoki, godz. 17.00

 
 

SIERPIEŃ

Magic Malbork13 sierpnia – Magic Malbork
Druga obok Oblężenie Malborka największa impreza plenerowa w Malborku. Głównym punktem Magic Malbork będzie jak zwykle niepowtarzalny wieczorny spektakl na Wałach von Plauena przy zamku, łączący ze sobą różnorodne formy sztuki: muzykę, taniec, obraz i światło. Wystąpią grupy akrobatyczne, w których wykonaniu będzie można zobaczyć zapierające dech w piersiach akrobacje na dużych wysokościach. Z pewnością będzie to niesamowite wrażenie, gdyż wszystko razem – gra świateł, laserów, muzyki, sprawią, że to będzie jeden z niewielu tego typu spektakli w Polsce.
Organizator – Urząd Miasta Malborka, Malbork Welcome Center, Miejski Dom Kultury i Muzeum Zamkowe w Malborku.
Miejsce – deptak przy ul. Kościuszki i Wały von Plauena.

 

 

WRZESIEŃ

•  24-25 września – XIV Międzynarodowy Turniej Szachowy o puchar Zamku Malborskiego
Wydarzenie zorganizowane przez Młodzieżowy Dom Kultury, Burmistrza Miasta Malborka i Muzeum Zamkowe.

 
 

LISTOPAD
 

Bursztynowe Konteksty• Bursztynowe konteksty
Inauguracja nowej aranżacji jednej z najsłynniejszych kolekcji malborskich – zabytkowych wyrobów z bursztynu. Zbiór ma wyjątkowy charakter. Z tych powodów był prezentowany, m.in. w Niemczech, Rosji, Szwecji, Włoszech, Stanach Zjednoczonych i trzykrotnie w Japonii. Ekspozycja niesie ze sobą nową optykę. To rodzaj konfrontacji różnych dzieł danego warsztatu, czy artysty, jak i powstałych w odległych okresach historycznych prac wykorzystujących ten sam temat lub technikę. Nie bez znaczenia w zderzeniu kontekstów pozostaje funkcja określonych przedmiotów. Nowoczesna aranżacja wsparta multimedialnymi rozwiązaniami prezentowaną opowieść czyni interaktywną. Wystawa prezentuje najcenniejsze okazy i dzieła sztuki z bogatej kolekcji Muzeum oraz – tu niespodzianka – arcydzieła wypożyczone z zagranicy.

 

• Parozamkiem w piękny rejs – kolejna edycja limitowanej serii voucherów

 

GRUDZIEŃ
 

Najsmaczniejszy Jarmark Adwentowy Pomorza

10-11 grudnia – Najsmaczniejszy Jarmark Adwentowy Pomorza
Druga edycja imprezy związanej ze świętami Bożego Narodzenia, organizowanej wspólnie z władzami miasta Malborka. Pokazy kulinarne, warsztaty rękodzieła, prezentacja regionalnych potraw przygotowanych przez rodzimych wytwórców, wspólne ubieranie choinki przed wejściem do zamku i wspólne pieczenie pierników – Jarmark jest wydarzeniem artystycznym i kulinarnym. Gwarantuje niesamowite przeżycia związane z magią świąt.

 

• Festiwal Boże Narodzenie w sztuce
XXI. edycja imprezy kulturalnej organizowanej przez władze miasta Malborka przy współpracy z Muzeum Zamkowym.

NS